Ana Sayfa / Gündem / Engelli sporcudan yol ücreti isteyen notere 15 bin lira ceza

Engelli sporcudan yol ücreti isteyen notere 15 bin lira ceza

Paralimpik Tenisçi

İzmir’in Buca ilçesinde paralimpik tenisçi Büşra Ün’e gittiği noterde engelli rampası bulunmadığı gerekçesiyle bina dışında hizmet verilmesi ve bu nedenle kendisinden ‘yol ücreti’ adı altında para talep edilmesiyle ilgili başlatılan inceleme sonucunda, bina sahibine 3 bin, notere de 15 bin lira idari para cezası kesildi.

Paralimpik tenisçi Büşra Ün’den Buca’da gittiği 16. Noter’de engelli rampası olmadığı için bina önünde evrak imzalaması karşılığında yol ücreti talep edildiğinin ortaya çıkmasının ardından inceleme başlatıldı.

İzmir Valiliği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu’nun yaptığı inceleme sonrasında, İzmir 16. Noter’in hizmet vermekte olduğu işyerinde otopark, bina girişi, iç kapıları, tuvaletler, bina içi yatay dolaşım, bina içi dikey dolaşım, acil durum ve bina tesisatı, yönlendirme ve işaretlemeler, hissedilebilir yürüme yüzeyi ve işaretlemeleri ile ilgili olarak formun dokuz ayrı bölümünde eksiklikler tespit edildi.

Hazırlanan rapor doğrultusunda 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun hükümlerine göre bina sahibine 3 bin lira, notere de kamu kurumu olması nedeniyle 15 bin lira idari para cezası uygulandı.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir