Ana Sayfa / Yazarlarımız / Mine Sueri / Genel Bakış

Genel Bakış

Şimdi empati zamanı

Engelsiz Bakış ailesi olarak

İZMİR’de  Olimpiyat Köyü’nde engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, karşılaştıkları sıkıntıları, engelleri, toplumun diğer kesimlerine uygulamalı olarak hissettirmek ve bilinçlendirmek için Türkiye’de bir ilk olan “’Engelli Farkındalık Merkezi”ni ekip olarak ziyaret ettik. Çok güzel düşünülmüş, gerçekten adına da uygun farkındalık yaratan Merkez’de çalışan ekip uzman rehber olarakta görev alıyor. Parkurlarda, görme, işitme ve ortopedik engelli alanı, tekerlekli sandalye parkuru; öğrenme güçlüğü ve üstün yetenekliler alanı, otizm labirenti, karanlık ev ve market alanı ile engellilerin yaşadıklarını deneyimledik. engel gruplarının özelliklerini farklı mekansal düzenlemeler, oyunlar, etkinlikler ve materyaller ile uzmanlar rehberliğinde tecrübe ettik. Program yaklaşık 2 saat sürdü. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Ve sonuç  Farkında olduğumuzu düşünürken bunun hiç de öyle olmadığını bizzat yaşadık ve gördük. Herkesin bildiği ama yaşamadığı duyguları yaşattı bize Engelli Farkındalık Merkezi.

Merkez sorumlusu Gülşah hanım başta olmak üzere tüm ekibe yakın ilgilerinden dolayı teşekkürlerimizi iletmek isterim.

Merkez  sabah – akşam,  ilköğretimden – yetişkine kadar, her yaş grubundan ziyaretçi tarafından  ziyaret ediliyor. Yetişkinlere ve çocuklara yönelik farklı programlar uygulanıyor. Bu zamana kadar yaklaşık 1300 kişiyi ağırlayan merkez çok yakın ilgi görüyor.

Duyarlı vatandaş olmak önemli ama aynı zamanda mesleğini duyarlı yapmakta önemli. İki taraftan da bakmak lazım, bir mimar mühendis görevini doğru yapsa da bazen vatandaşa da çok iş düşüyor bu konuda, o yüzden duyarlılığı arttırmak gerekiyor. Bunun içinde, birlikte yaşama kültürü geliştirmek, farklılıklara saygı göstermek gerekiyor. Çocuklarda özellikle bu konu üzerinde çok fazla durulduğunu dile getiren Gülşah hanım”bunun en iyi yönteminin empatiyle olacağını”söylüyor. “Empati yapmak” bence de en doğru kelime bu beklide, hepimizin ihtiyacı olan anahtar kelime. Teorik bilgi zaten dolu yani internette aradığınız zaman engel türleri ve grupları ile ilgili bilgi çok, ama “biz empati üzerinde duruyoruz. Yani biraz o engeli kişiye yaşatmak amacıyla burayı kurduk.”diyen Gülşah hanım “Şu ana kadar giren ve çıkan aynı olmadı.”diyerek konuşmasını tamamlıyor. Hemen hemen her engel türü ile ilgili olayı yaşamak için 2 saat ayırmak ve önceden randevu almak gerekiyor. Minimum 10 kişilik grup olacak şekilde,maksimum 40 kişiye kadar merkezde ağırlanabiliyor.

Engellilere yönelik uluslar arası ve ulusal yasal düzenlemeler var ve herkes bu kurallara uymak zorunda. Özellikle yeni yapılan binalar da cezaları da çok yüksek ama bazen bu yasaların niye yapıldığını göstermek gerekiyor. Yani yasalarda bir rampa eğiminin 0,6 olması gerekiyor bu zorunluluk. Her zaman çok doğru rampanın yapılmadığını görüyoruz. Dolayısıyla insanların neden 0,6 yada bu kuralın neden konulması gerektiği ile ilgili biraz yaşayıp göstermek gerekiyor. Normal standartların yani 0,6 olması gereken rampa eğiminin 10 olduğu rampada engellilerimizin  ne kadar çok zorlandığını tecrübe etme imkanı bulduk. İnanın yaşamayan bilemez. Tavsiyem en kısa zamanda siz okurlarımızın da tecrübe etmeniz.

Özgür düşünebildiğimiz, sınırsız bakabildiğimiz, kendimize benzemeyene yaklaşabildiğimiz, farklılıklarımızın hayata büyük bir değer kattığını görebildiğimiz, birbirimizden aydınlanıp birbirimizi aydınlatabildiğimiz, yapma ve yaratma cesaretine sahip olduğumuz, “engelli – engelsiz” ayrımını kaldırarak yaşayabildiğimiz ve kendimizi yetersiz hissetmediğimiz dünya “daha güzel bir dünya” olacaktır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sen de bir ah çekip
nerede o eski bayramlar
diyor musun?

Sevgili okurlarım; Her bayram olduğu gibi bu bayramda da anılar, hatıralar, gelenek ve göreneklerimiz aklımıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir