Ana Sayfa / Gündem / KENDİME ENGEL OLAMIYORUM SENEGAL

KENDİME ENGEL OLAMIYORUM SENEGAL

Engelsiz Sanat

KENDİME ENGEL OLAMIYORUM  SENEGAL

Elif Gamze BOZO’nun Kendime Engel Olamıyorum sergisi İzmir’ de açıldı. Başta gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mine SUERİ, Genel Müdürümüz Hülya ÖZDEMİR, Sorumlu Müdürümüz Nermin ÇAKIR, Halkla İlişkiler Sorumlumuz İpek ÖZDEMİR  Engelsiz Bakış Gazetesi Ailesi olarak bizde oradaydık. Kendisini tebrik ediyor ve kendine engel olamamaya devam etmesini, bizleri daha nice güzel fotoğraf ve çekmiş olduğu belgeselleri ile buluşturmasını diliyoruz…

Tekerlekli sandalyesinin izleri Senegal’de!
Elif için fotoğraf sanatı zamana tanıklık etmektir. Kendi dönemine tanıklık ederek, gelecek zamanda yaşayacak insanlara, dünyanın ötekileştirilmiş insanlarını fotoğraflarında yansıtmaya çalışıyor. Fotoğraf çalışmalarında genellikle “ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ” insanlara yer veriyor: Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, mülteciler ve tabi ki engelliler…
Ülkemizin en ucra köşelerinde kalmış hayatları gün ışığına çıkararak, varlıklarından söz ettirmek asıl amaçlarından. Elif için fotoğraf çekmek sadece deklanşöre basmaktan öte, yaşanılan hayatlarla bütünleşerek öteki hayatların sesi olmak. Kadınların, engellilerin ve çocukların hikayelerine gerek fotoğraf sanatında gerekse şiirlerinde yer vermeye çalışıyor.
Bu amaçla, Elif’in yeni bir hayali vardı; Senegal’i fotoğraflamak üzere Ankara’dan 7751 kilometre uzaklıktaki Afrika’ya gitmek. Elif’in hayalini yazdık, çizdik, projelendirdik… İsmi de ‘Kendime Engel Olamıyorum’olsun dedik. Uzun uğraşlar sonucunda Elif yine tüm engelleri aşarak hayaline koştu, kimse ona engel olamadı, kendi de dahil. Senegal’de tekerlekli sandalyesiyle insanları fotoğraflayanElif’in gücü hayallerinde, cesaretinde ve coşkusunda gizli… Kaçımız onca yol yapıp, Afrika’da fotoğraf turuna çıkabiliriz ki? İşte bu yüzden, Elif’in engelli değil, üretken bir birey olarak yaşamını sürdürmesi sadece engelli bireylere ve ailelerine değil herkese ilham kaynağı oluyor. Senegal’de gerçekleştirdiği ilham dolu bu çalışması ile Ankara-Yenimahalle Belediyesi ile Dakar HLM Belediyesi arasında kardeşlik köprüsü kurmayı başarmıştır. Dakar HLM Belediyesi Başkanı Elif’in sağladığı bu kültürlerarası köprüye istinaden resmi bir yazıyla teşekkürlerini iletmiştir.
15 Ekim 2016 tarihinde ilk açılış galası Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen fotoğraf sergisi büyük bir katılımla açılmıştır. Yorgan Altında Kimse Kalmasın kampanyası kapsamında uluslararası belgesel fotoğraf sergisi tüm Türkiye’de gezmeye devam ediyor.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir