Ana Sayfa / Gündem / Memet Sefa Öztürk, baleden vazgeçmedi

Memet Sefa Öztürk, baleden vazgeçmedi

Memet Sefa Öztürk… O bir sanatçı ama en çok savaşçı!

AŞK ENGEL TANIMAZ

Mezuniyet gecesinde geçirdiği kaza sonucu felç geçiren Bedensel Engelli Balet Memet Sefa ÖZTÜRK’ün azim dolu hayat hikayesi
“Ben dans etmek için doğdum, dans ederek büyüdüm. Dans okulundan mezun olduğum gece eksildim. Artık yeni bir partnerim vardı hayatta, eksik değilsin” dedim.
9 yaşında yüzme sporuna başlamış ve 19 yaşında herkes yapamazsın derken profesyonel olarak bale eğitimi almaya başlamış ve daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarına kabul edilmiş. Liseyi yeniden okumak suretiyle 2006 yılına kadar eğitimine devam etmiş. Mezuniyet gecesi bir motosiklet ile kaza geçirmiş. 13 günlük komadan sonra gözlerini açtığında yürüyemediğinin farkına varmış.
İstanbul Üniversitesi Devlet Konseri Bale Bölümü’nde okuyan Memet Sefa Öztürk, mezuniyet gecesi kendi kullandığı motosikletiyle bir kazası geçirdi ve bacaklarını kaybetti. Talihsiz kazanın yaşandığı yıllarda 26 yaşında olan balet, hayallerine veda etmek yerine ‘yeni partnerim tekerlekli sandalyem’ diyerek hayata daha sıkı sarıldı.
Engelli olmayan her bireyin engelli vatandaşları anlayabilmeleri için “empati yapması gerek” diyerek kişileri empati yapmaya çağırdı.
Ben engelliliği kabul etmiyorum diyen Memet Sefa “İnsan yapmak istediği şeyi yapar bence. Kesinlikle gerçekten bu benim içimde ne kadar büyük bir hüzün yaratsa da, benim için asla dramatik bir tablo değil. Bunu bu şekilde kabul etmiyorum. Bu hayatın acı bir gerçeği ama hayat bizim ne şekilde algıladığımız ile ilgili bir şey. Olayları nasıl algılıyorsak, olaylar o şekilde algılanır ve yaşanır”, “Engelliler sadece aklımızda, engel diye bir şey yok. Engelli olmak sadece bedensel bir erişebilirlik problemidir. Örneğin içinizden birini alsak ve şu lambanın tepesine şu bardağı koysak ve onu oradan al desek oraya merdiven koymazsanız eğer o bardağı oradan alamazsınız. Çünkü boyunuz yetmez.

İşte bir engellisiniz o anda oraya ulaşmanın tek bir yolu var merdivenle çıkmak. Benimde kaldırıma çıkabilmem için tek bir yol var rampayla çıkmak. Sadece bu dolayısı ile erişilebilirlik problemi bedensel anlamda. Gerçekten herkes bir engelli adayı ben hiç beklemiyordum bu sandalyede oturacağımı, hiç hayal bile etmedim ama bir gün bir baktım bu sandalyedeyim. Değişmiyor bu hayatımın gerçeği oldu.” diyerek sözlerini bitiren Memet Sefa ÖZTÜRK’ ün İpek hanım ile çok mutlu bir evliliği var.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir