Ana Sayfa / Gündem / RAPORLAR SÜREKLİ OLSUN

RAPORLAR SÜREKLİ OLSUN

Binlerce Çocuk İçin

Bir engelli annesinin gözü ile bakabilmek, çektiği sıkınıları anlayabilmek ve empati yapmak adına Change.org’ta  başlatılan bir kampanya hakkında sizleri bilgilendirmek, sıkıntı yaşayan engelli ailelerinin sesi olabilmek adına Melek hanımın kaleminden çıkan,derdini anlattığı ve destek beklentisini dile getirdiği yazısını yayınlıyoruz.

Ben Melek Taşkın, 30 yaşında bir anneyim ve bu kampanyayı 6 yaşındaki engelli oğlum Kaan Göktuğ ve onun durumundaki tüm çocuklar için başlatıyorum.

Oğlum Kaan engelli ve hayat bizim için daha zor. Şimdi hayatımızı en azından bir konuda kolaylaştırmak için desteğinizi istiyorum.

Engelli bireylerin eğitim ve sosyal yardım alabilmelerinin birinci şartı zihinsel engelli raporu alabilmesidir. Fakat aileler için bu süreç maalesef tam bir işkence. Randevu alabilmek bile 2 ay sürüyor. Oraya gittiğimizde ise saatlerce bekliyoruz. Bu sürede nöbet geçiren, krize giren bu çocukları zapt etmeye çalışmak ve etraftan gelen kınayıcı bakışlarla muhatap olmak bizleri psikolojik anlamda gerçekten zorluyor.

Bu kampanyanın amacı, alınan bu raporun sürelerinin yaşam boyu olması. Ne yazık ki hastaneler tarafından verilen engelli raporlarının geçerlilik süresi 1 ya da 2 yıl oluyor. Yani bizler çocuklarımızla birlikte her sene aynı zorlu süreci yaşamak zorundayız.

Dünya üzerinde %80, %90 zeka geriliği olan ve iyileşip sıfırlayan hiçbir insan yok, bu herkesçe bilinen bir durum, doktor olmaya gerek yok. Hal böyleyken bu raporu tekrar tekrar yeniletmek maalesef ailelere ve özellikle çocuklara travma yaratmaktan başka bir işe yaramıyor.

Bu yüzden erkeklerde askerlik konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. Evde kaçak saklanıyor diye evine baskın yapılan aileler mevcut, halbuki aileler devamlı rapor sahibi olsalar ve bu raporlar TC kimlik numarası üzerinden devletin tüm kademelerinde iki tuşa basılarak görülebilse aileler çok rahat edecekler.

Ayrıca bu çocukların kaydı normal okullara çıkıyor ve biz aileler gerekli düzeltmeleri yapana kadar özel eğitim sınıfındaki kontenjan doluyor. Yani bu uygulama yüzünden yaşadığımız sorunlar bitmek bilmiyor.

Ben, 6 yaşında engelli bir çocuğun annesi olarak çözümü çok basit olan bu konuda sizlerin yardımını rica ediyorum. Hem kendi oğlum hem de onun durumundaki binlerce çocuk için gelin bu uygulamanın neden bizlere zarar verdiğini Sağlık Bakanlığı’na birlikte anlatalım.

Bana açtığım bu kampanyaya  yardım ederseniz, engellilerin ve engelli ailelerin hayatında, büyük bir fark yaratabiliriz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Melek Taşkın

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir