Ana Sayfa / Gündem / Türkiye’nin ilk Engelli Farkındalık Merkezi Açıldı

Türkiye’nin ilk Engelli Farkındalık Merkezi Açıldı

Birlikte Yaşama Kültürünü Farklılıklara Saygı göstermeyi Empati kurmayı

Türkiye’nin ilk Engelli Farkındalık Merkezi, Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir’de açıldı. Engellilerin yaşamındaki zorlukların deneyerek anlaşılması ve empati kurulmasını hedefleyen merkezin ilk ziyaretçisi Başkan Aziz Kocaoğlu oldu.  

Engelli dünyasına yolculuk
Törenin ardından açılışı yapılan merkezde Başkan Kocaoğlu ve davetliler, engellilerin dünyasındaki ilk deneyimlerini yaşadılar. Tekerlekli sandalyeye binerek oluşturulmuş özel parkurdaki rampada ilerlemeye çalışan Başkan Kocaoğlu,  daha sonra görme engelli bireylerin hislerini anlayabilmek için düzenlenen uygulamaları denedi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, kendisi için çok zor bir deneyim olduğunu belirterek, “Engelli olmayan bireylerin engellilerin yaşamındaki zorlukları ve onların duygularını anlaması kolay değil. Her şeyin başı empati kurabilmek.  Bu nedenle tüm İzmirlileri bu merkeze gelerek, buradaki deneyimleri yaşamaya davet ediyorum” dedi.

Engelli gibi düşünebilmek
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Engelli Farkındalık Merkezi’ni ziyaret edecek İzmirliler, engel gruplarının özelliklerini farklı mekansal düzenlemeler, oyunlar, etkinlikler ve materyaller ile uzmanlar rehberliğinde deneyimleyebilecek. Merkez görme, işitme ve ortopedik engelliler alanı, tekerlekli sandalye parkuru, öğrenme güçlüğü ve üstün yetenekliler alanı, otizm labirenti, karanlık ev ve market alanı ile zihinsel engelliler alanı olarak yapılandırıldı. Her yaş grubundan öğrenciler, kamu çalışanları, eğitimciler, aileler gibi toplumun her kesiminden ve yaş grubundan bireyler merkezden yararlanabilecek. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü ile protokol yapılarak merkezin işlevinin planlanması, uygulanması ve işlevsellik kazandırılması sağlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi merkezin yapımı için 1,5 milyon TL harcadı.

Birlikte Yaşama Kültürünü
Farklılıklara Saygı göstermeyi
Empati kurmayı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentimizde yaşayan hemşehrilerimize, engelli hemşehrilerimizin sorunlarına dikkat çekilerek bireysel ve toplumsal yaşamda karşılaştıkları sıkıntıları, engelleri tanıtmak, bunları yaşatarak, uygulayarak hissettirmek ve böylece farkındalık yaratarak, hemşehrilerimizi engellilik konusunda bilinçlendirmek için kurulmuştur.
Merkezde uzmanlar rehberliğinde hazırlanan eğitim ve farkındalık programları yürütülecek ve her yaş grubundan öğrenciler, kamu çalışanları, eğitimciler, aileler gibi toplumun her kesiminden ve yaş grubundan birey merkezden yararlanabilecektir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir