Ana Sayfa / Gündem / 1 metrelik boyuyla bütün zorlukları aşıp veteriner oldu ama kanunu aşamadı

1 metrelik boyuyla bütün zorlukları aşıp veteriner oldu ama kanunu aşamadı

Change.org desteklerinizi bekliyor

Bütün zorlukları aşarak Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun olan 112 santim boyundaki Emine Merve Küçük, devlet memuru olmak istiyor. Fakat engelli raporu alamadığı için devletin sağladığı engelli memur kontenjanından faydalanamıyor. Kampanyanın  amacı akondroplazi hastalarının engellilik haklarının devlet tarafından tanınması ve en az %40 oranında rapor verilmesi. 

Çalışkanlığı ve azmiyle engelleri bir bir aşıp veteriner olan Merve’nin tek arzusu, akondroplazi ”ırsi cücelik” hastalığının Sağlık Bakanlığı’nın özürlü oranları cetveline girmesi.

Hayvanları çok seven Merve, klinikte sedyeye yatırdığı hayvanları tabure üzerine çıkarak büyük bir özenle tedavi ediyor. Tam bir hayvan aşığı olan Merve, yaşadığı bütün zorluklara rağmen veteriner hekim olarak takdirleri üzerine topluyor.

Merve, en çok büyük baş hayvanları muayene ederken zorlanıyor. Meslek aşkı sayesinde onun da üstesinden geliyor.

Sağlık kurulu raporu alamadığı  için engelli haklarından hiçbir şekilde yararlanamıyor. Şu anda 25 yaşında olmasına rağmen 112 santim uzunluğunda. Araçlara binerken zorluk yaşıyor. Kıyafet bulmakta zorluk çekiyor. Organlarından herhangi birinde eksiklik yok, ama boyu kısa olduğu için hayatında çok zorluk yaşıyor.

Merve’nin devletin sağladığı imkanlardan yaralanabilmesi için akondroplazi hastalarının da en az % 40 engelli sayılmasını istiyor. Akondroplazi hastası erkekler engelli sayılıp askerlikten muaf tutuluyor.

Merve ve onun durumundaki herkesin hayallerinin  gerçek olmasını sağlamak isterseniz, yapmanız gereken change.org ‘ u ziyaret etmek…

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir