Ana Sayfa / Gündem / AZİM ENGEL TANIMIYOR

AZİM ENGEL TANIMIYOR

EN BÜYÜK HAYALİ ESRA EROL İLE TANIŞMAK

BEDENSEL ENGELLİ NİYAZİ’NİN AZMİ GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜRÜYOR

Manisa’da bedensel engelli bir gencin örnek olacak yaşamı görenleri şaşırtıyor.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde yaşayan 35 yaşındaki Niyazi Kıratlı, bebekken geçirdiği çocuk felci nedeniyle ellerini ve ayaklarını kullanamıyor. Sosyal medya ve internet kullanmayı çok seven Niyazi, burnu ile hem tablet hem de telefon kullanarak takipçilerinin durumlarını beğenerek onlara yorumlar yazıyor.

Ailesinin 9 aylık bebekken kalça çıkığı rahatsızlığı sebebiyle hastaneye götürdüğü, fakat doktorların çocuk felci teşhisi koyduğu Niyazi Kıratlı 35 yaşında bir bedensel engelli. Ailesi ile birlikte Manisa’nın Yunusemre ilçesinde ikamet eden Niyazi, günlük yaşamında teknolojiyi çok aktif kullanıyor. Kendi adına sosyal medya hesapları bulunan ve hesaplarını aktif şekilde kullanan Niyazi, ellerini ve ayaklarını kullanamadığı için takipçilerinin durumlarını burnu ile beğenip onlara yorumlar yazıyor.

“YANINDA TELEFONU VE TABLET BİLGİSAYARI OLDUKTAN SONRA NİYAZİ’NİN KEYFİNE DİYECEK YOK”

Oğlunun konuşamadığını, ellerini ve ayaklarını kullanamadığını fakat sağlıklı insanlar gibi duygu, düşünce ve isteklerini çevresindekilere yazarak rahatça anlatabildiğinin altını çizen anne Zehra Kıratlı; “ Niyazi 9 aylık bebekken geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bu güne dek bedensel engelli olarak yaşamını sürdürdü. Kendisine ait olan odasında yanında telefonu ve tablet bilgisayarı olduktan sonra Niyazi’nin keyfine diyecek yok. Bir çok arkadaşı ve akrabamız sık sık evimize Niyazi’yi görmek için ziyarete geliyorlar. Gelen misafirleri görünce mutluluğu gözlerinden okunan Niyazi misafirlerle resim çekilerek sosyal medya hesabına kendisi yüklüyor.” dedi.

EN BÜYÜK HAYALİ ESRA EROL İLE TANIŞMAK

Niyazi’nin en büyük hayalinin evlendirme programı sunucusu Esra Erol ile tanışmak olduğunu ifade eden anne Kıratlı; “Oğlumun sosyal medya da bir çok takipçisi bulunuyor ve kendisi de bir çok arkadaşını bu ortamdan takip ediyor.  Kendisi büyük bir Esra Erol hayranı bir gün onunla tanışmak en büyük hayali. İnternetten sürekli Esra Erol’un resimlerini açıp bakıyor, televizyonda çıkınca onun programını hayranlıkla izliyor.” dedi.

 

TEK İSTEĞİ DAHA GENİŞ VE BÜYÜK EKRANLI YENİ BİR TABLET BİLGİSAYAR

Oğlunun 4 yıldan bu yana aktif şekilde burnuyla internet ve sosyal medya kullandığını belirten anne Kıratlı sözlerine şöyle devam etti; “Kendisi ilk zamanlar çenesiyle tablet ve telefon kullanmaya çalışmıştı. Daha sonra çenesiyle kullanmanın daha zor olduğunu anlamış olmalı ki dokunmatik ekranlı teknolojik aletlerini burnuyla kullanmaya başladı. Ben ilk gördüğümde gözlerime inanamamıştım ve çok duygulanmıştım. Niyazi yaklaşık olarak 4 yıldan bu yana aktif şekilde tabletini ve telefonunu sağlıklı insanlardan farksız olarak burnuyla kullanıyor. Onun bu azmi sosyal yaşamdan kopmaması ve morali açısından çok avantaj oldu hepimiz için.”

Görenlerin şaşkınlığını gizleyemediği Niyazi’nin şimdi tek isteği büyük ekranlı yeni bir tablet bilgisayar ve ünlü program yapımcısı Esra Erol ile tanışmak.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir