Ana Sayfa / Gündem / Biz görme engeliler, rengini kırmızı sanıp yeşil kazak giymek istemiyoruz!!!

Biz görme engeliler, rengini kırmızı sanıp yeşil kazak giymek istemiyoruz!!!

Change.org dan yine bir kampanya….

Hayatlarını birilerine bağlı kalmadan devam ettirmek isteyen görme engelli bireyler adına, Sevgi Bulut ve Altı nokta körler derneği genel merkez kadın meclisi erişilebilirlik bölümü sekreteryası change.org ta bir kampanya başlattı. Başlatılan kampanyada :

 

“Merhabalar, biz binlerce görme engelli bireyiz.

Görmediğimiz için, gündelik hayatta, kıyafetlerimizin rengini anlama konusunda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Şöyle ki:

Kıyafetlerimizi alırken; genelde satış elamanları bizlere kıyafetin rengi konusunda yardımcı olmaktaysa da, aldığımız kıyafetlerimizin rengini daha sonra unuttuğumuz için, gündelik hayatta kıyafetlerimizi kullanırken, renkleri konusunda sıkıntılar yaşıyoruz.

Elimdeki kazağın rengi ne acaba?

Bugün, kırmızı kazağımla siyah pantolonumu giymek istiyorum. Ancak, renklerini nasıl bileceğim?

Yarınki toplantıya, lacivert takım elbisemi ve içerisine de beyaz gömleğimi giymek istiyorum, üzerine de kıyafetime uygun bir kravat seçmeliyim. Tüm bunların renklerini nasıl ayırt edeceğim?

Bugün, çamaşır makinesine koyu renkteki kıyafetlerimi koymak istiyorum. Ancak, bu kıyafetlerin rengini nasıl gruplayabileceğim?

Bu kıyafetimin rengi nedir diye sürekli birilerinden yardım almak zorunda kalmak istemiyoruz. O kıyafetin rengini kendimiz bilmek, anlamak ve ona göre giyeceğimiz kıyafetlerimize kendimiz tek başımıza karar vermek istiyoruz. Çünkü biz görme engellilerin yaşamlarını sürdürürken, her daim gören birisine bağlı kalmak durumunda olmak istemiyoruz. Bir görmeyen yalnız da yaşayabilir.

Ya da, görmeyen insanların yanında sürekli gören birileri bulunmayabilir.

Görme engelli bireyler olarak, gündelik hayattaki tüm bu sıkıntılar nedeniyle;

Yukarıda sormuş olduğum ve buna benzer tüm sorularıma cevap arıyorum.

Ülkemizde, hazır giyim sektöründe oldukça başarılı olan; güzel ve iyi giyinmek herkesin hakkıdır ilkesini benimseyen; duyarlılık göstererek, çeşitli sosyal sorumluluk projelerine imza atan LC Waikiki firmasını; ürettiği ve satışını yaptığı kıyafetlerin renginin görme engellilerce anlaşılması konusunda, bir farkındalık yaratarak biz görme engelli müşterilerine, yardımcı olmaya davet ediyorum.

LC Waikiki firmasından; ürettiği tüm kıyafetlere, kıyafetin iç kısmına etiketin bulunduğu yere; kabartma yani, Braille harflerle o kıyafetin renginin baş harfini işlemesini istiyorum.

Kıyafette birden fazla renk varsa, aynı şekilde, o renklerin baş harflerinin de kabartma olarak işlemesini istiyorum.

Görme engelli bireyler olarak bizler, kimseye bağımlı kalmadan, istediğimiz renkteki kıyafetimize erişmek istiyoruz.

Bizler de güzel ve renk olarak uyumlu kıyafetler giyinmek istiyoruz.

Görmemek, kıyafetlerin rengini ayırt etme konusunda, engel olmamalı.

Altı nokta körler derneği genel merkez kadın meclisi üyeleri adına, üretilen kıyafetlerin renginin görme engellilerce kimseye ihtiyaç duyulmadan anlaşılabilmesi için; LC Waikiki markasına yönelik başlatmış olduğum imza kampanyasına katılarak biz görme engellilerin bu sorununa çözüm bulmamız konusunda atacağınız imzalarınızla yardımcı olmanızı bekliyorum. Change.org sitesinden sizler de bize destek olabilirsiniz.

Unutmayınız ki; gerekli özenin gösterilmesi halinde, görmemek hiçbir şeye engel değildir.”

Sevgi Bulut ve Altı nokta körler derneği genel merkez kadın meclisi erişilebilirlik bölümü sekreteryası.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir