Ana Sayfa / Yazarlarımız / Nermin Karlı / Herkese Merhabalar…

Herkese Merhabalar…

Her ay ünlü bir engellinin hayat hikayesinden  yola çıkarak hazırladığım yazımda bu ay Albert  EİNSTEİN  ve bir sürpriz yaparak 2013 senesinde oğluma yazdığım bir mektupla  sizleri buluşturacağım….

Alman asıllı teorik fizikçi  Albert  Einstein.  20’nci yüzyılın belki de tüm zamanların en büyük fizikcisi, gelmiş  geçmiş en yüksek  IQ ‘ ya sahip insan ALBERT EİNSTEİN..   Bu matematik  dehası  basit matematiksel  problemleri çözmede güçlük yaratan  disleksi  (öğrenme bozukluğu) hastasıdır. Kısa tanımıyla dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında önemli güçlüklerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hatta bu hastalığı nedeniyle Einstein 5 yaşına kadar konuşamamış, konuşmaya da kekeleyerek başlamıştır.  Diğer hastalığı ise  ‘’Asperger  bozukluğu’’  olarak tanımlanır. Bu hastalığı olan kişiler, karşısındaki kişinin bağırma nedeninin kızgınlıktan olduğunu ya da ağlama nedeninin üzüldüğü için olduğunu anlamayabiliyor ve ona göre tepki veremiyorlar.  Ayrıca  Asperger sendromu olanların ortalama üstü zekaya sahip olduğu görülmüştür .   Beyin  loblarının arasında bağlantı sadece yaşamsal  faaliyetlerini sürdürecek kadar vardır. Bu kadar rahatsızlıkları bulunan bir kişi şayet bu derece başarılı olabiliyorsa AZMİN ELİNDEN BİRŞEY  KURTULMAZ .   İNSAN YETER Kİ İSTESİN…………….

Ve şimdi de oğluma yazdığım mektubu sizinle paylaşmak istiyorum…  Tüm dünya çocuklarına…

Benim dünya tatlısı oğlum, bir tanem daha çok küçüksün annecim..  Büyüyeceksin ve büyüdükçe hayatı tanımaya, anlamaya başlayacaksın. İnsanları tanıyacaksın. İnsanlar çeşit çeşit aynı hava olayları gibi .. Kar, yağmur, güneş……  Kimi üşütür kar gibi, kimi ısıtır güneş gibi ama dikkat et yakabilir de!!  Unutma her şeyin güzelliği vardır.  Ayrımına sen varacaksın. Dostunu düşmanını yaşayarak anlayacaksın.  Güzel oğlum acılar gördüğünde yılmayacak, haksızlığa boyun eğmeyeceksin.  Hakkını arayacak, haksızlığa ise uğratmayacaksın. Atanı vatanını yaradanı nı unutmayacaksın.  Geçmişini bilmeyenin geleceği olamaz,  bu vatan için bu topraklar için  ne canlar yanmış ne kanlar akmış bunu göreceksin, hissedeceksin.  ATATÜRK  olmak istiyorsun ya işte oğlum, Mustafa Kemal Atatürk ‘ü öğreneceksin.  Canım oğlum hayatta  her zaman doğru bildiğin,  inandığın  şey için mücadele et, asla pes etme. İnançlı ve kararlı ol ama istediğin şey için sakın yanlış yollara girme.  Sana yapamazsın diyenlere  sakın kulak asma. İdeallerini hep yüksek tut. Başarabilmek senin elinde. İnsan yeter ki istesin her şeyi başarabilir bunu da tarihimizde göreceksin.  İnsanın ağzından çıkan söz ERDEMİDİR oğlum ama hayatın yolunda erdemi bilmeyen insanlar olacaktır, bunu asla unutma…..  Yaşadığın  her  bir yanlış da doğruyu bul oğlum çünkü insan aynı hatayı bir kere yapar ikincisi kasıtlıdır..  Seni sevenleri hiç unutma yakışıklı,  sana ihanet edenleri  unut.  Hayatının her bir noktasında yanında olacağım bir tanem. İnsanlara kızgınlığını kum tanesi kadar, sevgini ve iyiliğini okyanus kadar göster. Aklın, sevgin, dürüstlüğün hayatının ışığı olsun. Seni çok seviyorum annecim…. Oğlum Yıldırım Beyazıt ‘ a……  Tüm çocuklarımıza…..

 

 

 SAYGILARIMLA…

Bu habere de bakabilirisiniz

ÇOCUK VE BİZ

Neden çocukları her zaman yaftalıyoruz. Benim çocuğum Türkçe dersini yapamaz ya da İngilizceden anlamıyor veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir