Merhaba

Herkese  Merhabalar…..

Bu yazımda, yaşam öyküleriyle size ilham verecek önemli kişileri derledim.

Bu yaşam öykülerini sizlerle paylaşıyorum, çünkü bu öyküler hepimize hayatın zorlukları karşısında mücadele etmeyi ve yılmadan çalışmayı aşılıyor. Engel tanımayanlar, zorluklar karşısında kendinizi çok bezmiş hissettiğinizde sizi kendinize getiren ve tekrar ayağa kalkıp mücadele etme isteği uyandıran öyküler.

 Kerim-Selim Altınok

Kerim ve Selim Altınok kardeşleri daha yakından tanımak için 2006 yılında çıkarttıkları Karanlığın Rengi Beyaz isimli kitaplarını okumanızı ve www.selimkerim.com isimli sitelerine göz atmanızı öneriyorum.

Kerim ve Selim Altınok 23 Aralık 1963’te İstanbul’da dünyaya geldi. 3 yaşından itibaren yavaş yavaş görme duyularını kaybedip 18 yaşında tamamen görme engelli oldular. Ancak, bu engellerini bir bahane olarak görmek yerine kendilerini geliştirmeye, çevrelerini aydınlatmaya ve çalışmalarıyla ülkemize değer katmaya devam ediyorlar.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni sınıf birincisi ve ikincisi olarak bitirdiler. Aynı üniversitede Mali Hukuk alanında doktora yaptılar. Hukuk Fakültesi’ne devam ederken aynı zamanda İstanbul Devlet Konservatuarı (yarı zamanlı Batı Şan) bölümünü de bitirdiler. Çeşitli topluluklar, koro ve orkestralar kurdular.

Bir süre serbest avukatlık yaptıktan sonra, bir kamu kurumunda hukuk danışmanı olarak çalıştılar. 15 yılı aşkın sürdürdükleri bu görevi tamamlayıp emekli olduktan sonra, görme engelliler alanında eğitim faaliyetlerine ağırlık verdiler. Görmeyenler için sesli bilgisayar eğitim cd’leri hazırladılar, kurslarda öğretmenlik yaptılar.

Görme Engelliler Satranç Milli Takım Oyuncuları olarak ülkemizi bir çok defa yurt dışında başarıyla temsil ettiler. Görme engelli okullarında okuyan çocuklara yönelik bir kabartma satranç kitabı da yazdılar.

Yaşam öykülerini anlatan bu kısa belgeseli de izlemenizi öneriyorum.

STEPHEN W. HAWKİNG (BİLİM ADAMI)

1942 yılında doğan Hawking ALS hastasıdır. Tedavisi mümkün olmayan bu hastalık sayesinde evrenin sırlarını anlatan kitaplara ve bilimsel çalışmalara imza atmıştır.

Bu hastalıkta beyin sağlam kalmasına rağmen bütün vücut çöker. Başarı kültüründe ‘Beynin sağlam ise vücudunun neresi engelli olursa olsun, başarıyı yakalarsın.’ genel inancı adeta Hawking de anlam bulur ve doktorların birkaç yıl ömür biçmesine rağmen elli yıla yakın zamandan beri yaşam mücadelesine bilimsel çalışmaları ile devam etmiştir. Hawking evlenmeleri ve boşanmaları ile de kamuoyunun gündemine gelmiş  buna rağmen Hawking  eleştirilere aldırış etmeden başarılarına devam etmiş  bir çok bilimsel  başarılara imza atmıştır.

 

BRAİLLE (KAŞİF)

1809 VE 1852 yılları arasında yaşamış olan Louis Braille günümüzde bile kullanılan kabartma harflerden oluşan ve Braille Alfabesi denilen alfabeyi keşfetmiş olan ve 3 yaşından bu yana görmeyen bir insan olarak tarihe derin izler bırakmıştır.

Önce öğrenci olarak, sonra öğretmen olarak Körler okullarında öğretmenlik yapan Braille aynı zamanda kitaplarda yazarak karanlık dünyasından sağlamlara ve kendisi gibi görme engellilere ışık olmuş ve ismi verilen Alfabe ile tarihe altın harfler ile isim bırakmıştır. Bugün bile körler okullarında Braille alfabesi okunmakta bu alfabe ile ülkemizde dergiler yayınlanmakta kitaplar neşredilmektedir.  İnsan engelli bile olsa hem sağlamlara hem de kendi gibi engellilere rehberlik edebilir inancını topluma  benimsetebilir ve yüzyıllarca isminden bahsettirebilir BRAİLLE gibi.

 

BEETHOVEN (MÜZİSYEN)

1770 VE 1827 yılları arasında yaşayan Ludwing Van Beethoven gittikçe artan işitme engeline rağmen Müzikte bugün bile dinlenen meşhur eserler vermiştir. Sağır olmasına rağmen 9.senfonisini yazar ve bu eseri seslendirirken bile orkestrayı yönetmeye kalkar ama orkestra aslında onun yanında bulunan şefe göre 9. Senfoniyi çalar ve konseri dinleyenler Beethoven’i ayakta alkışlar.

Beethoven’in hayatı bize insan isterse işitme engelli olmasına rağmen besteler yapabileceğini ve bu alanda dünyaca tanınan eserler verebileceğini göstermektedir.

EDİSON (BİLİM ADAMI)

1847 VE 1931 yılları arasında yaşamış olan Thomas Alva Edison bir çok buluşa imza atmasına rağmen biz onu ampulü bulan adam olarak tanırız.

İşitme engelli olması onu umutsuzluğa sürüklemez ve bu onun yalnız kalarak yeni icatları için düşünmesine ve kendini geliştirmesine sebep olur

Ampulü bulmak için 2000 deney yaptığı söylenir. Başarısız deneylerden sonra  deneyleri bırakmasını söyleyen  dostlarına  ‘Ben başarısızlığa uğramadım, 2000 tane  tecrübem oldu.’ sözü meşhurdur ve 2500 e yakın  buluşun  patentini  almıştır. Gramafonun da mucidi olarak bilinir.

 

Okuyan herkese ilham vermesi dileğiyle

Saygılarımla

Bu habere de bakabilirisiniz

ÇOCUK VE BİZ

Neden çocukları her zaman yaftalıyoruz. Benim çocuğum Türkçe dersini yapamaz ya da İngilizceden anlamıyor veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir