Ana Sayfa / Gündem / Engelli Araçları İçin Vergi Muafiyeti 90 Bin Liraya Çıkarıldı

Engelli Araçları İçin Vergi Muafiyeti 90 Bin Liraya Çıkarıldı

Engelli Araç Alımında Son Dakika

Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti.Engelliler, mevcut duruma göre bazı şartları taşımak kaydıyla ÖTV ödemeden araç alabiliyorlar.Bu durum da engelli vatandaşlarımız için güzel bir uygulama.Çünkü, piyasa değeri çok yüksek olan bir araba  Özel Tüketim Vergisi ödenmeden daha ucuza alınabiliyor.Son günlerde belki de çokça dile getirilen bir konu, engellilerin araç alımındaki kısıtlama haberi oldu.Meclise verilen yasa tasarısına göre, engelli vatandaşlar için araç alımında 70000 TL kısıtlama öngörülmüştü.Tabi bu teklif bir çok engelli vatandaş için de tepki çekmişti.Meclisten Plan Bütçe Komisyonuna sevk edilen tasarıda bu konu görüşüldü ve engellileri sevindirecek son dakika haberi geldi.

Hangi Araçlar ÖTV Ödenmeden Alınabilir?

Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti. Engelliler için hangi araçların Özel Tüketim Vergisi ödemeden alınacağı belirtilmiştir.Aşağıda belirtilen araçlar ÖTV ödemeden alınabilir.Tabi bunun belli şartları olduğunu yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var.

 • 87.03 tarife pozisyonunda yer alan, 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip;binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon, vb. taşıtlar,
 • 87.04 tarife pozisyonunda yer alan, eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtlar,
 •  87.11 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın, motosikletler.

  Engelliye Sınırlı Müjde Geldi

  Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti. Mevcut durumda, engellilerin 1.6 litre ve altında motora sahip istedikleri otomobili ÖTV’siz alma hakları bulunuyor.Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilen tasarıyla,  ÖTV ödemeden araç almak için aracın matrah (vergisiz) fiyatı 70 bin TL ile sınırlandırılmıştı.Gelen tepkileri değerlendiren yetkililer bu sınırlamayı biraz olsun esnettiler. Komisyonda verilen yeni önergeyle sınır bu yıl için 90 bin TL’ye çıkarıldı. Buna göre, vergili olarak 169 bin 920 TL’ye kadar bedeli olan ve 1.6 litre motora kadar otomobiller, ÖTV’siz olarak alınabilecek. Bu rakam her yıl yeniden değerleme oranında artacak ve 2018 yılı itibariyle vergisiz fiyatı 103 bin 500 lira, vergili fiyatı yaklaşık 195 bin liraolarak araçlar kapsama girecek.

  Gerekçe Olarak Maliye Bakanı Ne Dedi?

  Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti. Engelli araç alımına yapılan kısıtlama hakkında konuşanMaliye Bakanı Naci Ağbal, bunun gerekçesini açıkladı.Peki neden sınırlama geldi?Maliye Bakanı Naci AĞBAL “Analiz yaptık. Hangi araçların kullanıldığını gördük. Bazı durumda engelliler dışındakiler tarafından bu hakkın kötüye kullanıldığını gördükAracı kullananla sahiplik arasında farklar oluyor. Bu nedenle böyle bir değişiklik yapılmasına karar verdik. Yıllar itibariyle özellikle çok pahalı araçların toplam içerisindeki oranı, hızlı bir şekilde yukarı doğru artıyor. Bunun normal olmadığını rakamlarda da görmek mümkün” dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir