Ana Sayfa / Yazarlarımız / Esra Demir / Sen kendinin en kıymetlisisin…

Sen kendinin en kıymetlisisin…

Merhaba

Seneca’nın dediği gibi “ yaşıyorsak hala umut var demektir.”

İnsan bazen umutları sayesinde hayata tutunur. Umut insanın en yardıma ihtiyacı olduğu anda uzanan yardım elidir. Umutsuzluğa kapılmazsak eğer, başaramayacağımız, üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir şey yoktur.

Umut değil midir bizi ayakta tutan, sevgi değil midir bizi birbirimize bağlayan. Öyleyse neden bizi umutsuzluğa iten içimizdeki bu kin, öfke, nefret ve  sevgisizlik. Lütfen birbirimizin umutlarını kırmayalım.

Bizi biz yapan değerlerden bu kadar uzaklaşmışken bu kötü duygulardan arınıp, tekrar özümüze dönmemiz,  umut etmeye, ama ilk önce kendimizi sevmeye başlamamız  ve hayata yeniden ve yeniden devam etmemiz gerekmez mi?

Her şeyden evvel kendimizi sevmemiz gerekmez mi?

Gamze SAĞIROĞLU’nun bir yazısında dile getirdiği gibi,

“ Sen kendinin en kıymetlisisin,

bunu daima aklının bir yerinde tut ve tekrarla. Kimsenin değerini aşağıya çekmesine imkan verme. Çelişkiyle yaşayan, paylaşmaktan kaçan, tereddütlü insanlara kendini bağlamaktan vazgeç. Bazen olmayacak durumların içinde ısrarla kalır, varlığına ne büyük zulüm yaptığının farkında olmaz insan. Üzenlere izin ver gitsin, iyi hissettirenler hoş gelsin.

Sen varlığını başına taç eden, seni hayat yolculuğuna ortak edenlerle birlikte ol. En başta kendinle.

Kendini anlamaya sevmeye odaklan, gerçek sevgi daima tereddütlere galip gelir. Hayatında varla yok arasında hayalet gibi gezinenler, bir görünür bir kaybolurlar. O zaman sende sor kendine, net olmadığım nedir?

Zira çelişkili her şey sana, senin yaşadığın çelişkileri gösterir. Tereddüt olsaydı yaradan da ne sen olurdun ne de ben, ne toprak olurdu ne de gökyüzü. Sevginin gücüyle tüm zayıflıklar, tereddütler kaybolur.

Hayat bir oyun, küçük bir çocuğun özgünlüğü gibi. Sen de oyuna olduğun gibi katıl. Hayatın getirdiklerine koşulsuz bir kabul ve teslimiyetle sarıl. Rolünü oyna ve serbest bırak kendini, netlikte içinde bir rol taşır. Önemli olan rolünü yaşarken onun geçici olduğunu bilerek oynamaktır.

Doğru veya yanlış ne fark eder, aynaya yansıyan tek ve aynı yüzdür her defasında. Sen yaratıcının en güzel hayalisin.

Yaşam her an değişen, yenilenen bir akış. Varlığının kıymetini hissettiğin an, seni olduğun gibi sevenleri, güzelliklerle kucaklayanları karşılayacaksın hayatına. Önce kendini iyi hisset.

Bağımlı olmadığın, kendinle, varlığınla, bırak elinden tutan gelsin hayatına. Eşlik etsin, yaşamla dansına. Gelse de, gitse de sen hep seninle kal. Merkezinde kendinle el ele, kucak kucağa.”

Belki de mutluluğun umudun sırrı buradadır. İlk önce kendini sevmekten başlamak…..

Umutla Kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir