Ana Sayfa / Yazarlarımız / Melek Tırpan / Şiddete hayır!…

Şiddete hayır!…

Merhabalar,

Bu ay ki yazımda sizlerle kız çocuklarımızdan bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere, geçtiğimiz ay Dünya kız çocukları gününü kutladık. Peki böyle bir gün kutlamak nereden çıktı?

Dünya üzerindeki bütün kız çocuklarına karşı yapılan ayrımcılığın önlenmesi ve insan haklarının tümünden faydalanmalarını sağlamak amacıyla Türkiye, Kanada ve Peru’nun ortak girişimiyle BM kurulu tarafından 11 Ekim Dünya kız çocukları günü olarak ilan edildi ve 2012 yılından beri kutlanmaya devam ediliyor.

Tüm bu gelişmelere rağmen kız çocuklarına uygulanan eşitsizlik devam ediyor. Bu sebepten dolayı  her yıl 11 Ekim de farkındalık yaratmak amacıyla projeler gerçekleştiriliyor.

Birkaç veriden bahsetmek istiyorum; 1,1 milyar  kız çocuğundan  62 milyonu okula gidemiyor, 15-19 yaş arası 7 kız çocuğundan 1’i zorla evlendiriliyor.

Her gün reşit olmayan 47 bin 700 kız çocuğu evlendiriliyor.

Her 10 dakika da bir kız çocuğu şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor.

Dünya genelinde durum böyle iken Türkiye’de oranlar ne yazık ki üzücü seviyelere ulaşmış durumda. Ülkemizde nüfusun %25’ini kız çocukları oluşturuyor. Son 6 yılda 232 bin kız çocuğu evlendirilirken, 142 bin kız çocuk ise anne oldu. Rakamlar korkutucu, ben de bir kız çocuğu annesiyim ve bu durum karşısında oldukça hassasım.

“Benim kızım beceriklidir elinden her iş gelir” havası atmak için kız çocukların eline tencere, tabak sıkıştırmak yerine, kitap tutuşturun ki okusunlar. Bir şeylerin farkında olsunlar. Hayatı sorgulasınlar, körü körüne bağlanmasınlar. Öncelikle kendilerinin farkına varsınlar. Evladımıza bu hayatta iki dantel bir tabaktan daha değerli ve kalıcı bir şey vermek istiyorsanız lütfen kız çocuklarınızı okutun, okutun ki parlak bir gelecekleri ve kimseye bağlı kalmadan kendi ayakları üstünde durabilecekleri bir hayatları olsun. Kız çocuklarımıza bunu yapmayalım, onlara yaşam hakkı tanıyalım. Kız çocuklarımız her zaman özeldir.

Sevgiyle Kalın….

Bu habere de bakabilirisiniz

Merhaba dostlar;

Biliyorsunuz 3 aralık dünya engelliler günü yaklaşıyor. Bu ay sizlere bu konu hakkında yazmak istiyorum. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir