Ana Sayfa / Yazarlarımız / Tuğçe Çalışkan / Dünya Farkındalık Günü

Dünya Farkındalık Günü

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecede kaybetmiş, normal yaşamını gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü”  olarak ilan edilen 3 Aralık o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiştir. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü  sadece bir gün hatırlamak ve sonrasında unutmak doğru değil.

Hiçbir şey engel değildir, yüreğinde sıcaklığını hissediyorsan sevginin. Ben koşuyorum, istediğim şeye uzanabiliyorum, görüyorum, duyuyorum ve konuşabiliyorum. Evet, engelli değilim çünkü sevmeyi de biliyorum. Oysa bir sürü insan var yapması gerekeni yapmayan, duyarsız, duygusuz ve gözleri adeta  tırmalarcasına bakan. Engel elde, ayakta, gözde, dilde, kulakta ve zihinde değildir. Asıl engel görmeyen gözlerimizde, koşmayan ayaklarımızda ve uzanmayan kollarımızdadır.

Doğuştan engelimiz yok diye, bir ömür boyu başımıza gelmeyecek sanmayalım. Her insanın başına gelebilecek bu durum karşısında duyarsız olmayalım. Engelli vatandaşlarımızda yaşamlarını sürdürmek için çalışmak zorunda kalıyorlar. Çalışıp bir şeyler başarmak her insan gibi onların da hayata katılmalarını sağlıyor. Acımak gündelik yaşamlarındaki sorunlara çözüm getirmiyor..

“Annelerin en büyük korkusu çocuklarının ölmesiymiş.

Engelli annelerin ki çocuklarından önce ölmek.”

Omuzlarında dağlarca yük taşıyan şahane annelerdir engelli anneleri. Anne olmak tek başına yeterince büyük bir sorumluluk birde engelli annesi olmak eminim kolay değildir. Görmezden gelmek yerine yalnız olmadıklarını bir yerlerde onların da halinden anlayan birilerinin var olduğunu hissettirmeliyiz.

Engellere umut olmalıyız, Umutlara engel değil.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sporun Engeli Yoktur

Spor, belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı,eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir