Ana Sayfa / Yazarlarımız / Nermin Karlı / Okulumuzu Yaşatmak Projesi

Okulumuzu Yaşatmak Projesi

Okul  bir eğitim yuvasıdır …Tıpkı bir insan gibi… nefes alan, yaşayan bir oluşumdur.  Engelsiz Bakış Gazetesinin  düzenlemiş olduğu bir sosyal sorumluluk projesi.  AYDINOĞLU MEHMET BEY İLKÖĞRETİM OKULU     ……. OKULUMUZU YAŞATMAK  …..Projesi.

OKULUMUZU YAŞATMAK  projesi  sayesinde AYDINOĞLU MEHMET BEY İLKÖĞRETİM OKULU’ n da ki öğrenciler  fiziksel  çevre bakımından daha elverişli bir ortamda eğitime  kavuşacaklardır.

Proje okulumuzda;  müdürümüz  ve  tüm öğretmenlerimiz,  öğrencileri için her  anlamda seferber olmuş durumda. Olanaksızlıklar içinde olanak yaratılarak öğrencilerine çeşitli aktiviteler sunulmakta. Spor salonu olmadan yapılan bu aktiviteler, okulun bahçesinde uygun olmayan engebeli  sert bir zeminde yapılmaktadır. Öğrencilerinin sosyal aktivitelerine önem veren okulda :  Basketbol, Satranç, gitar, halk oyunları gibi kurs aktiviteleri de yapılmaktadır.

Velilerin daha bilinçli bir ebeveyn olmalarına yönelik projeler desteklenmektedir . Velilerin talep etmeleri durumunda ders  saatleri  dışında çeşitli kurslar verilmektedir. Kurslar da ise bu konuda eğitim almış öğretmenlerimiz ders vermektedir.

SPOR SALONU , OKUL BAHÇESİNE YUMUŞAK ZEMİN VE ÇEŞİTLİ OYUNLAR:  ÇOCUKLARIMIZ İÇİN EN EĞİTİCİ YÖNTEM OYUNDUR.  Müfredatta da yer alan dersler,  Bireysel ve Toplu Serbest Etkinlik saatleri, tenefüs  ve 40 dakika öğlen arası mevcut.  Çocuklara sadece ‘BAHÇEYE ÇIK TOP OYNA’ mı demeliyiz. Neden sporcu sanatçı yetiştiremiyoruz farklı alanlar da uzmanlaştıramıyoruz.  Okullar da bunları göremediğimiz öğrenemediğimiz için bunların temelini okulda atamadığımız için tabiî ki de. Okullara farklı spor ve sanat etkinliklerinde kullanılan materyaller kazandırılabilir. BASKETBOL, VOLEYBOL , FUTBOL TOPLARI,  OYUN ÇİZGİLERİ, TIRMANMA DUVARLARI,  PARKLARDA BULUNAN SPOR MALZEMELERİ, PARALEL BARFİX,  MASA TENİSİ,  BADMİNTON RAKETLERİ,  İP,  KONİ,  HALKA…v.b. SPOR MALZEMELERİ. Bunların hepsi  güvenlik tedbirleri alınarak okula yapılabilir. Çocukların sanat ile buluşması oyun hamuru ile başlıyor. KİL bu sanatsal aktiviteler için kullanılacak bir malzemedir ve bu malzemelere ihtiyaç vardır.

Ayrıca  AYDINOĞLU MEHMET BEY İLKÖĞRETİM OKULU ‘ NUN arka bahçesinde  550 metrekarelik boş bir alan bulunmakta ve kapalı spor salonuna  ihtiyaç var. Bu bir ihtiyaçtır, çocukların yağmur yağdığı zaman veya çok sıcak olduğu zaman (yazın yaz okulu kursu mevcuttur)’’ spor yapamazsın’’ ‘’herhangi bir aktivitede bulunamazsın ‘’demektir. Çocukların gelişiminin her aşamasında ruh ve beden sağlığı başta olmak üzere her yönde, sanatın , sporun ve diğer sosyal etkinliklerin önemli yeri vardır. Çocuğa zevk veren bu faaliyetler, onun kendini ve yeteneklerini tanıyıp keşfetmesi, yaratıcılığının gelişmesi, zihnini çalıştırması ve bedeninin çeşitli bölgelerini hareket ettirmesiyle, gelişimi üzerinde olumlu etki yapar.  Herhangi bir sanat etkinliği ile uğraşan çocuk: Düşünmeyi , farklı çözümler üretmeyi, dikkatini bir iş üzerinde yoğunlaştırmayı, verilen direktiflere uymayı, iş birliği içinde çalışmayı öğrenir, hayal gücü, el- kol koordinasyonu ve becerileri gelişir. Enerjisini böyle faydalı uğraşlarla boşalttığı için yanlış eğilimlere, kendine ve etrafındakilere zarar verici  davranışlara yönelme olasılığı azalır.

OKUL GİRİŞ-ÇIKIŞ KAPISI:   Kapı ara sokağa baktığından  giriş ve çıkışta izdihama neden olmakta ayrıca yine ara sokağa bakmasından dolayı okulun içine itfaiye aracı, servis aracı veya okula malzeme getiren büyük araç  girememektedir. Okul binasına itfaiye aracının girememesi çok büyük sıkıntı.

Mevcut  kapının biraz daha yola bakan tarafa alınmasıyla bu sıkıntı da ortadan kalkacaktır.

OKUL TUVALETİ  BAHÇEDE. Okulda ki bir başka sıkıntı da okul tuvaletinin okul bahçesinde bulunması.  Yağmur yağdığı zaman bu öğrencilerin yaşadığı sıkıntı maalesef üzücü.

550 nüfuslu öğrencisi bulunan AYDINOĞLU MEHMET BEY İLKÖĞRETİM OKULU’ nda  16 sı kaynaştırma öğrencisidir.  Okul yapım aşamalarında maalesef işitme, görme ve bedensel engelli öğrencilerimiz düşünülmüyor. Okul da bulunan engelli tuvalet kapı genişliği tekerlekli sandalye kullanan bir öğrencimizin girebileceği genişliğe sahip değil. Bu kapının genişletilmesi gerekiyor. Ayrıca okulumuza : Engelli ve özel eğitim öğrencilerine yönelik EĞİTİM SETİ ( bloklar, ayna, işitme eğitim seti, puzzle..) ihtiyacı duyulmaktadır. DESTEK EĞİTİM ODASI Mobilyaları ( öğretmen öğrenci çalışma masası, perde, yer döşemesi.)

Okul kütüphanesi :  Öğrencilere okuma sevgisi aşılamak amacıyla çeşitli  faaliyetler düzenlenmekte . Okul bahçesinde bulunan merdivenlerde doğayla iç içe kitap okuma çalışmaları yapılmakta. Burada var olan sorun ise merdivenlerin iyileştirilip daha kullanışlı bir hale getirilmesi. Ayrıca kütüphane materyallerine ihtiyaç vardır. ( dolap, masa, yürürlüğe uygun okuma kitabı, hikaye, roman…)

Yetim öğrenciye destek :  Okulda bulunan üç öğretmenimiz,  bir yetim öğrencimize;  eğitimi için katkı sağlamakta. Eğer destek olunursa bir değil üç öğrenciye destek sağlanması hedeflenmekte sizlerin katkılarıyla.

OKUL DIŞ CEPHE BOYA İHTİYACI:  Çocuklarımızın okula severek gelmesi, mutlu olabilmesi için eğitim yuvalarını, okulları daha cazip bir hale getirmemiz gerekir. Devlet daireleri hep aynı tarzda gri kahve tonunda boyanır. Neden okullarımız çocukların iç dünyasını yansıtmaz. Neden cıvıl cıvıl renklere boyanmaz. Böyle bir okul hayal edebiliyor musunuz?

OKUL  SADECE  OKUMA-YAZMA- EĞİTİM ALANI  DEĞİL , BİR ÖĞRENCİNİN  HAYATI ÖĞRENDİĞİ YAŞADIĞI YERDİR.  OKUL SADECE AKADEMİK EĞİTİM DEĞİL,  HAYAT EĞİTİMİDİR VE BİZ BU HAYATI  DAHA OLUMLU DAHA YAŞANABİLİR HALE GETİREBİLİRİZ…  Okulumuzu yaşatmak için yetkililere

Siz duyarlı vatandaşlara bir görev düşüyor.  Okulumuzu yaşatalım…….

 

AYDINOĞLU MEHMET BEY İLKÖĞRETİM OKULU

TAHSİN YAZICI MAH. 9300 SK. NO:8

KARABAĞLAR/ İZMİR   0232 244 61 53

Bu habere de bakabilirisiniz

ÇOCUK VE BİZ

Neden çocukları her zaman yaftalıyoruz. Benim çocuğum Türkçe dersini yapamaz ya da İngilizceden anlamıyor veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir