Ana Sayfa / Yazarlarımız / Merve Nur Çelebi / Otizm’li Çocuklar ve Aileleri

Otizm’li Çocuklar ve Aileleri

Otizm’li çocuklar dünya üzerindeki  meleklerdir…

Merhabalar,

Bu ayki yazımda sizlere Otizm’den bahsetmek istiyorum. Otizm Eğitimin de sevgi en büyük başroldür.

Bir aile için en zor ve en stresli süreç çocuklarının otizme sahip olduklarını öğrendikleri ilk zamandır. Bu süreç çok zor ilerleyen bir süreçtir.

Otizm doğuştan gelen veya çocukluk çağında ortaya çıkan gelişimsel bir bozukluktur. Otizm in tek çözüm yolu eğitimdir. Eğitim en büyük faktördür. Aileler tarafından erken yaşta fark edilip bir psikiyatr veya nöroloğa baş burulmalıdır.

Bu süreçte en önemli etken Ailedir. Otizm en büyük başrolü de sevgidir. Sevgi tamamıyla çocuğa ilgiyle beraberinde verilmelidir.

Çocuğun tanı süreci tamamlandıktan hemen sonra bir özel eğitim merkezi ne baş vurulup yoğunlaştırılmış ve bireyselleştirilmiş bir eğitim programına başlanmalıdır. Bu evre de aileye düşen en büyük görev eğitimci ile birlikte uyum içerisinde olup eğitim sürecinin sosyal hayatta da uygulamayı kalıcı hale getirilmesini sağlamaktır. Bu süreç otizm eğitiminde önemli rol oynamaktadır.

Özel eğitim merkezlerinde alınan eğitim parkta, evde, markette, sokakta v.s. her yerde uygulamalı ve kalıcı hale getirilmelidir. Ailelerimizin çocukları için büyük bir özveri de bulunurken, çevreden gelen olumsuz faktörler ve sorunlarla karşılaşmaktadır.  Aileler, bizlerin umursamaz, anlayışsız, küçümseyen tavırlarımızdan dolayı seyahat etmek , parkta oyun oynamaktan, alış veriş yapmaktan hatta ve hatta zorunlu ve yasal hakkı olan eğitim hakkından bile mahrum kalmaktadırlar.

Üzülerek söylüyorum ki  bazı eğitimci meslektaşlarım da katılıyorlar. “Sınıfımız da otizmli ve özel eğitimli çocuk istemiyoruz. Biz başarı odaklı bir okuluz ve sadece normal çocukları alırız. Biz kaynaştırma uygulamıyoruz.”  Gibi sözlerle otizmli çocuğu olan ve zihinsel engelli çocuğu olan ailelerimizin umutlarını ve başarma isteklerini törpülüyorlar.

Buradan herkese sesleniyorum, lütfen tüm engelli ve engelli ailelerimizin farkında olarak onlara yardımcı olalım. Onlara yaşanabilir ve kolay hayat sunalım. Unutmayalım !!!!

Yaşadığımız sürece hepimiz bir engelli adayıyız. Bugün bizde yada çocuklarımızda olmayabilir ama bu demek değildir ki yarın olmayacağız….

Empati yapalım……

Bu habere de bakabilirisiniz

Babaların Gözyaşları

Babanızın gözyaşlarını avuçladınız mı hiç, o ağır, mağrur, şefkat ve merhamet ölçüsünde narin bakışlarındaki gözyaşlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir