Disleksi

Merhabalar,

Bu ay farkındalığımızı arttırmak adına öğrenme bozukluğu diye bilinen  DİSLEKSİ hakkında yazmak istedim.

Disleksi;dinleme,okuma,konuşma,yazma,matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur.

Bunun farkına varmak, okulöncesi döneminde zordur. İlkokula başlama ile birlikte dikkat edildiği taktirde fark edilir. Bu çocuklar, zihinsel gelişimleri henüz tamamlanmamış olduğu için okuyamaz, yazamaz zorluk çekerler. Bu durum onların zeka düzeyinde bir sorun olduğunu göstermez.

Hatta zeka düzeyleri çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Özel yeteneklere sahip olabilirler.  Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Mickey Mouse, Disleksi ye örnek verebileceğimiz  hepimizin tanıdığı  ünlüler isimlerden sadece bir kaçı.

Bu çocuklar yazılı kelimeleri öğrenme ve hatırlamada zorluk çekerler. B ve D harfleri, 6 ve 9 sayıları ters algılamak,

Okurken kelime atlamak,

Yazı yazmada zorluk.

Harflerin seslerini karıştırmak, sessiz harflerin yerini değiştirmek gibi belirtiler gösterebilirler. Tabi tüm bunların olması çocuğumuzun Disleksi olduğunu göstermez. Ebeveynler olarak çocuklarımızı çok iyi gözlemlemeli, böyle bir durumla karşılaştığımızda da çocuğumuzu bir uzmana götürmeliyiz.

Sabırlı olmak işin en önemli kısmı, motive etmek, başkalarıyla kıyaslamamak, öğretmeni ile işbirliği içerisinde olmak gerekir. Ve ona güvendiğimizi söyleyip onun motive ederek  güçlendirmek.

Disleksi bir hastalık değildir.  Öncelikle ebeveynler olarak bizler bunun bilincinde olmalıyız. Böyle bir durumla karşılaştığımızda endişe etmek yerine sabır ve sevgiyle bu durumun üstesinden gelebiliriz.

Sevgi ve Sağlıkla Kalın

İyi Yıllar

Bu habere de bakabilirisiniz

Şiddete hayır!…

Merhabalar, Bu ay ki yazımda sizlerle kız çocuklarımızdan bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere, geçtiğimiz ay Dünya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir