Ana Sayfa / Yazarlarımız / Nermin Karlı / Ebeveyn ve Çocuk

Ebeveyn ve Çocuk

HERKESE MERHABALAR

Bu ayki yazımda  belli zaman aralıklarıyla haber gündemlerinde de yer alan ve hepimizin yaşadığı öğretmen, ebeveyn ve çocuk konusunu ele alacağım.  Sema DENİZ’in yazısından bir alıntı ile yazıma başlamak istiyorum.

ÇOCUKLAR SÖZLERİNİZİ DEĞİL AYAK İZLERİNİZİ TAKİP EDER. BIRAKTIĞINIZ İZLERE DİKKAT EDİN.

Çocuğunuzu doğduğu günden itibaren ailenin saygı değer bir bireyi olarak görür, tüm diğer aile üyeleri gibi ona yaşantınızda uygun yeri verir, evde yaşına uygun sorumluluklarını yerine getirmesini sağlayarak büyütürseniz , İlkokula başladığında sorumluluk kazanması için ne yapacağınızı şaşırmazsınız!!!

O güne kadar bebek gibi veya sizin himayenizdeki kişiliksiz bir birey gibi davranıp sonra ödev ile sorumluluk kazanmasını beklemeniz ne kadar mantıklı sizce?

Çocuğuna yemeğini yediriyor , üstünü başını giydirip soyuyor, ayakkabılarını bile o giydirip çıkarıyor…

Sonra diyor ki;

Çocuğum ders yaparken çok yoruluyor. Elleri ağrıyor, gücü yetmiyor . E nasıl yetsin? O güne kadar ne ellerini ne vücudunu kendisinin kullanmasına izin vermemişsin ki, Nasıl kas gelişimini tamamlasın? Çocuğunun işlerini yapma, bırak kendisi yapsın, izin ver hem sorumluluk duygusu hem kas gelişimi yaşına uygun gelişsin.

Eğitim ilk önce evde başlar. İlkokul çağına gelmiş bir çocuğun evde kendi odasını, oyuncaklarını vs. toplamaması – Ki bunu örneklerle çoğaltabiliriz- Kendi kıyafetini , ayakkabısını giymemesi… Kendi sorumluluk sahasında bulunan görevleri çocuk değil de, bu rolü annenin üstlenmesi çocuklarımızda sorumluluk bilincinin oluşmamasına neden oluyor.. Evde sabahtan akşama kadar telefon, televizyon, bilgisayar  teknolojisini kullanıyor çocuklar. Bunlar tabii ki okuma bilmeyen çocuk için bilgi amaçlı değil oyun için kullanılmaktadır. Teknoloji konusunda en ileri ülke olan Japonya’da oniki yaşın altındaki çocuklara telefon, tv, vs. satılmamaktadır. Bir çocuğun her türlü sağlıklı gelişimi için oyun ve spor önemlidir, Teknoloji ürünleri değil. İlkokul çağındaki çocuk sadece araştırma yapmak için kullanmalı teknoloji ürününü. Erkek ya da kız çocuk ayrımı yapmadan çocuk yetiştirebilmeliyiz. Sadece kız çocuk değil erkek çocuk da  anneye yardım etmeli.  Çocukların, teknoloji ürünlerini fazlasıyla kullanması. Herhangi bir zorluk yaşamadan her istediğinin olması. Yapabileceği en ufak bir sorumluluğu annenin ya da babanın yapması. Erkek çocuktur kavga da eder kötü söz (küfür) de kullanır (şiddet eğilimi). Kızım süsüne çok meraklıdır deyip yaşından büyük bir şekilde giydirilmesi çeşitli makyaj  malzemelerini (oje, ruj vs.) kullanmasına izin verilmesi, Çocukların kişiliklerini etkilemektedir. Bu şekilde birer prens ve prenses olarak yetiştirdiğimiz çocuklar eğitim hayatına başladığında, maalesef sorunlu öğrenciler olarak karşımıza çıkmakta. Bu şekilde yetiştirdiğimiz çocuk eğer okulda başarı da gösteremiyorsa ya öğretmen suçludur ya da çocuk!!!

Bu habere de bakabilirisiniz

ÇOCUK VE BİZ

Neden çocukları her zaman yaftalıyoruz. Benim çocuğum Türkçe dersini yapamaz ya da İngilizceden anlamıyor veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir