Ana Sayfa / Yazarlarımız / Tuğçe Çalışkan / Engellilerin Sorunları

Engellilerin Sorunları

Merhabalar

Sizlere engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı bazı sorunlara değinmek istiyorum.

Günlük hayatımızda birçoğumuz farkında bile olmadan yanlarından gelip geçiyoruz. Ne dertleri olduğunu ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını fark etmiyoruz. Yaşanılan bazı sorunlar içinde mimari, işsizlik, dışlanma, eğitim, sosyalleşememe yer alıyor.

Mesela görme engelli bireylerin güvenli yürümeleri için yapılan kaldırım taşları ne kadar güvenli? Bu yolun sonunda bir direk veya ağaç veya araç yaralanmalara neden oluyor.

Biliyorsunuz ki bünyemizde birçok kişiye tekerlekli sandalye tedarik edilip teslim ediliyor. Fakat düşünmeden edemiyorum. Bu bireyler tekerlekli sandalyelerini ne kadar özgür kullanabiliyor. Kaldırımdan inerken, otobüse binerken, bina, hastane, işyeri vb. yerlere girerken zorlanıyorlar mı?

Bazı kişiler aileleri tarafından toplumdan ve yaşamdan uzak tutuluyor, utanç kaynağı olarak görülüyorlar. Ama kamu hizmetlerinden faydalanmak hakları.

Milyonlarca insanın yaşadığı bir toplumda bir kişi bile kamu hizmetlerinden faydalanamıyorsa bir sorun var demektir. En basit işleri bile halledemiyorsa bunun sebebi biraz da bizleriz.

Unutmayın engelli olmak bir tercih değil. Her Birey Engelli Adayıdır…

Bu habere de bakabilirisiniz

Sporun Engeli Yoktur

Spor, belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı,eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir