Ana Sayfa / Gündem / Kütüphane Görmeyenlerin Gözü Oldu

Kütüphane Görmeyenlerin Gözü Oldu

‘Memur Oluyorlar’

İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü görmeyenlerin gözü olmaya devam ediyor.

1983 yılında faaliyete başlayan Görme Engelliler Bölümü 35 yıldır görme engelli bireylerin kitap ihtiyaçlarına kayıtsız kalmıyor. Bu işe Kabartma daktilolarla başlayan kurum teknolojinin gelişmesiyle tarayıcılar ile kabartma kitap basımlarını devam ettiriyor. Eskiden sesli kitapları diksiyonu güzel okuyucuların orada bulunan stüdyoda seslendirdiklerini belirten Engelliler Bölümü adına sorularımızı cevaplayan Yasemin Yazar: “Eskiden stüdyolarda seslendirdiğimiz zaman bir kitap ortalama 10 – 12 kaset olurdu bunları okuyuculara ödünç verilirdi. Ama artık ses kayıt cihazına okunuyor ve buraya gelemeyenler içinde CD ve DVD’lere aktarılarak görme engelli vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. Türkiye’nin tüm İl ve İlçelerine ulaşımını sağlıyoruz.” diye konuştu.

‘Memur Oluyorlar’

Kütüphanenin Görmeyenler Bölümü’nde, yaklaşık bin’e yakın kabartma ve bin 600’e yakın sesli kitap, 150 görme engelli okuyucu ve ev hanımları, avukat, doktor ve bunun gibi birçok branşlardan oluşan 250 civarında da gönüllü okuyucu bulunuyor. Yasemin Yazar, engelli arkadaşların gönüllü okuyucularla birebir ders çalıştığını bu sayede birçok arkadaşın üniversiteyi kazandığını belirterek KPSS sınavlarında da her yıl ortalama 10-12 arkadaşın memur olarak atandığını da açıkladı. Eğitimlerine devam ettiklerini açıklayan Yazar sözlerine: “Şu an 25 görme engelli arkadaşımız burada KPSS eğitimi alıyor. Saat 10.00 ile 15.00 arasında her gün farklı derslerde eğitim görüyorlar.”diye devam etti.

‘Gönüllüler görme engelli arkadaşlarımıza ders çalıştırıyorlar’

Yasemin Yazar ile yaptığımız röportajda, gönüllü okuyucu olmak için başvuru formu doldurmamızın yeterli olduğunu belirterek tek gerekliliğin kişinin şahsına ait kimliği olduğunu bildirdi. Sözlerine, 18 yaşını doldurmayan kişiler okullarından alacakları yazıyla gönüllü olabileceklerini de ekleyerek “Form’u doldurduktan sonra valiliğe onaya gönderiyoruz. Onaylandıktan sonra gönüllü okuyucumuz oluyor. Daha sonra haftanın belli günleri gelip burada görme engelli arkadaşlarımıza ders çalıştırıyorlar, roman okuyorlar. Seçilen günler karşılıklı oluyor. Bazen görme engelli arkadaşımızın ders programına göre bazen gelen gönüllü okuyucunun programına göre karşılıklı karar veriliyor” dedi.

Görmüyor Olmaları Tiyatroya Engel Değil

İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi engellilere yönelik birçok sosyal faaliyetlerde de bulunuyor. Şiir dinletileri, tiyatro çalışmaları, geziler, konserler gibi birçok faaliyeti gerçekleştirdikleri öğrenildi. 5 yıl önce ilk radyo tiyatrosunda görme engelli arkadaşların kabartma kitaptan okudukları tiyatro metni ile başladıklarını daha sonra ise sahnede tiyatro yapmaya başladıklarını dile getiren Yazar konuşmasını: “İzmir Devlet Tiyatrosunda Gerçek Özkök YAĞCI yönetiminde engelli arkadaşlarımızla geçen sene bir oyun oynadık. Bu sene de “Çürük Elma”  diye bir oyunumuz var. Onun için çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 10 görme engelli arkadaşımız Gerçek Özkök YAĞCI yönetiminde haftada 1 gün tiyatro çalışması yapıyorlar. Engelliler haftasında da bunu yayınlayacağız. Bu ve diğer faaliyetlerimizden haberdar olmaları için kütüphanemizin Facebook sayfasında duyurularını yapıyoruz.” diye devam ettirdi.

Yazar engelli arkadaşlarımızın sorunlarına dikkat çekerek “Kütüphanemizi bilmeyen çok görme engelli arkadaşlarımız var. Sadece kitap ödünç alıp vermek değil onların eğitimlerine de dokunmalıyız diye düşünüyoruz. O yüzden bu tarz yerlerin onlara destek olması gerekiyor. “ dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir