Ana Sayfa / Yazarlarımız / Osman İlhan / Yeniden Başlamak

Yeniden Başlamak

Yeniden başlamak gerek bazen, her şeyi geride bırakıp yeniden başlayabilmek. Geçmişin yaşantılarıyla olgunlaşmış ruhunun, kendisini yenilemesi için ihtiyaç duyduğu budur. Sevincin deneyimleriyle tatlanmış, acının yakıcılığıyla pişmiş her kişi bunu yapabilecek güce de sahip olur zamanla.

Geçmişimizde hepimiz hatalar  yapmışızdır. Bu hatalar kimi zaman hiç beklemediğimiz anda, bizden bağımsız olayların getirdikleriyle de olabilirler. Kimi zaman da sonunu bildiğimiz halde, o an için anlamlı olan ancak sonrasında olacakları görmekten kaçındığımız seçimlerimizin sonucu yaşamışızdır. Sebebi ve sonucu ne olursa olsun, yeniden başlayarak hayatımızı düzene getirebileceğimizi unutmamalıyız. Tüm tecrübelerimizin birikimiyle içinde bulunduğumuz duyguların içinde kaybolup, çıkmaz bir kısır döngüde takılı kalmadan çıkabiliriz.

İnsan olmamızdan kaynaklı birçok yeteneğimizin farkında olmak, bu değişim sürecini kolaylaştıracaktır. Hepimizde doğuştan var olan adaptasyon yeteneğimiz sayesinde birçok duruma zaman içinde alışırız. Olumsuz durumlara dahi alışarak normalliğimiz olarak algılamamızı sağlayan bu yeteneğimizi, doğru amaçlar için kullanırsak yaşamımızı değiştirecektir. Bu noktada korkmadan karar alarak, hayatımızı düzene koyacağını bildiğimiz adımları atmamız gerekir. Biz adım attığımız da, ortaya çıkacak yeni düzene zaman içinde zaten adapte olup alışacağız.  Yeter ki bu adımı, iyi olanı kurgulamak için atmış olalım. Bizim için iyi olanı inşa etmeye başladığımızda, hayatın tüm imkanlarıyla bize yardımcı olduğunu da göreceğiz.

Yeniden başlamak gerek bazen. Yeni sözler söyleyip, yeni sözler duymak için, hatalarımızla oluşturduğumuz ve alıştığımız yaşantımızdan kopmamız gerekecektir. Bu, her şeyini toplayıp başka diyarlara göç etmek de değildir. Alışkanlıklarımızı, olumsuzu konuşan iç sesimizi, hayata pozitif bakamayan karamsarlığımızı dahi değiştirsek, değişime dair ciddi bir adım olacaktır bu. Yeni hobiler edinmek, spora başlamak, beslenmemize dikkat etmek, yeni sosyal çevrelere girmek yani kendimize daha fazla önem vermek bile büyük değişim olacaktır.  Duygularınızı, kederinizi, size ait herhangi bir şeyi bile, başkasıyla paylaşmak insanı değişime yaklaştıracaktır. Hayatımızda yapacağımız yeni değişikler için sadece aktif olmamız, pasif kalmamamız yetecektir.

Hayat mutsuz olacak kadar uzun, mutluluğu erteleyecek kadar kısa değildir. Tam da şuanda, bu yazının son satırını okumayı bitirdiğinizde, ayağa kalkın ve hayatınızda olumluya dair güzel bir değişimi başlatmak için yeni bir şeyler yapın.

Osman İLHAN

Uzman Klinik Psikolog

Bi Nefes Psikolojik Danışmanlık Merkezi

www.binefespsikoloji.com

Bu habere de bakabilirisiniz

Anne; ‘Ben’ Olmama Yardım Et!
Sen Olmamı Bekleme!

Doğduğumuz an Annenin dünyasında yaşamaya, nefes almaya başlarız. Varoluşumuz annenin bakımına bağlıdır. Anne ne zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir