8 Mart

8 mart dünya kadınlar günü şu yaşadığımız süreçte değinilmesi gereken üzerinde konuşulması ve düşünülmesi gereken en hassas konu, Birleşmiş milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.

Kadınların insan hakları temelinde ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Türkiye de ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

8 Mart tüm dünyada kadınların eşitli özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür. Yılın sadece bir günü hatırlamakla, onların aile ve toplum üzerindeki değerini ön plana çıkarmakla, hak ettiği kazanımlar ödenmiş olmaz.

Kadın haklarını insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Eşitlikten söz ederken bunu maalesef uygulamalarda göremiyoruz.  Savunulan, kadınların ayrıcalıklı haklara sahip olması değil, her yerde ve herkes için geçerli haklara sahip olmasıdır. Eğitim, siyaset, toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.

Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk birçok alanda kadınlarımıza özgürlük getirmiştir. Ülkenin kalkınmasında kadının önemini ve yetini vurgulayarak 1934 senesinde birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı kazandırmıştır.

Şu zamanda ülkemizde kadınlarımızın ve kızlarımızın durumu bilinen acı bir gerçektir. En az 3 kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış yada hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir.

Bunları yapanlar da genelde aileden bir üye ya da kadının tanıdığı biridir. Ev içi şiddet,  bölge, kültür, eğitim, sınıf ve din kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.

Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır .Bunun bilincinde olabilsek….

Kadınlara verilmiş bu güne saygı duymak ve onları  bir gün değil her gün hatırlamak zorundayız…

Bu habere de bakabilirisiniz

Şiddete hayır!…

Merhabalar, Bu ay ki yazımda sizlerle kız çocuklarımızdan bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere, geçtiğimiz ay Dünya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir