Ana Sayfa / Yazarlarımız / Tuğçe Çalışkan / Minik Bedenimin Sesi Ol !

Minik Bedenimin Sesi Ol !

Sizlere  olumlu, güzel  konulardan bahsetmek isterdim. Doğadan konuşalım, hayvanlardan, havadan… Ne yazık ki hepimizin bildiği fakat konuşmaktan ve yazmaktan çekindiği üzücü bir konuyu ele almak istiyorum. Bizim saçının teline zarar gelmesinden korktuğumuz çocuklarımızdan.

Çocuklar bütün canlılar içinde en uzun bakım gerektiren, korunmaya ve sevgiye ihtiyacı olan muhteşem varlıklardır. Toplumun temel taşları, geleceği onlar. İlerleyebilmemiz için çocuklarımıza ve onların ilerleyebilmesi  için bedensel, ruhsal, sosyal yönden sağlıklı olması gerekiyor.

Peki ya günümüzde çocuklarımız ne kadar sağlıklı?

Haberlerden ve çevremizden üzülerek şahit olduğumuz gibi birçok çocuk istismara maruz kalıyor. Onlar bizim en kıymetli varlıklarımızken “İNSAN” olarak adlandırmak istemediğim varlıklar tarafından incitiliyorlar.

Çocuk istismarı çocuğun sağlığını, fiziksel gelişimini, psiko-sosyal gelişimini bilerek veya bilmeyerek olumsuz etkileyen her türlü harekettir. Bu durum çocuklarımızda bazı etkilere sebep oluyor. Gelişim geriliği, davranış problemleri, iletişim problemleri, yalnızlık ve korunmasızlık hissi, madde bağımlılığı, suça yönelme bunlardan sadece birkaçı.

Ne yapmalıyız?

Ebeveynler olarak yapılması gereken ilk şey her ne olursa olsun çocukların korkmadan her şeyi anlatabileceğini aşılamak. Çocuklara iyi ve kötü dokunmak arasındaki fark anlatılmalı. O an kendisine dokunmak istemeyen kişi akrabası dahi olsa rahatsızlık duyuyorsa Hayır demekten çekinmemesi gerektiğini öğretmeliyiz. Bedeninin kendisine ait olduğunu, o istemediği sürece hiç kimsenin dokunamayacağını anlatmalıyız. Bedeninin mahrem yerlerini anne-baba ve doktordan başka kimsenin göremeyeceği anlatılmalı. Eğer birisi zorla dokunmak isterse sesini duyurmaktan ve bağırmaktan çekinmemesi gerektiğini anlatmalıyız. Bunlar sadece bilsinler diye anlatılsın isterdim, fakat öyle bir hâl aldık ki bunları öğrenmek zorunda kalıyorlar. Belki bilmek küçük bedenin kendisini korumaya yetmeyecek ama bir çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundayız.

Çocuğa susmamasını öğretirken en başta toplum olarak susmamalıyız. Onlar bizim geleceğimiz ve geleceğimizin sesi olalım…

Daha yaşanabilir bir Dünya’ya uyanmanız dileğimle..

Bu habere de bakabilirisiniz

Sporun Engeli Yoktur

Spor, belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı,eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir