Ana Sayfa / Gündem / Engelli Çocuklarımızın Mutluluğu Bizim Mutluluğumuz…..

Engelli Çocuklarımızın Mutluluğu Bizim Mutluluğumuz…..

Bengisu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile gerçekleştirdiğimiz röportajı ilgilerinize sunuyoruz…

Ecenur Yıldız : Kurumunuz hakkında kısa bir  bilgi alabilir miyiz?

Seher Kısaağıl: Ben 3 yıldır görevdeyim. Fiziksel, hafif zihinsel ve özgün öğrenme diye 3 modülümüz var. Bu şekilde eğitim veriyoruz çocuklarımıza. Sınıf öğretmenlerimiz, okul öncesi öğretmenlerimiz, psikologlarımız ve bir fizyoterapistimiz görev almaktadır. Fiziksel öğrencilerimizle fizyoterapistimiz ilgileniyor. Okula giden çocuklarımız, akademik yani kaynaştırma eğitimi alan çocuklarımız var. Okuldaki eğitimi biz destek eğitimi olarak veriyoruz. Rehabilitasyon merkezimiz öğrencilerimizin bire bir eğitim aldığı geride kalmadan 45 dakika boyunca özel olarak bir öğretmenimizden ders alıyorlar. tabi bunu yaparken okuldaki öğretmeni ile haberdar oluyoruz aynı konularla devam ediyoruz onlara. konusunu işlerken bizler burada konusunu işlemiyoruz. Çocuklarımızın psikolojisi tam olarak iyi olmadığı için okulumuzda bir psikoloğumuz var. Aile görüşmeleri,  çocuklarla görüşmeleri yapıyoruz. Rehabilitasyon merkezleri çocuklarımıza destek olan, daha iyi bir eğitim aldıkları, bire bir eğitim aldıkları bir kurum. Bunlar dışında sosyal etkinliklerimizde var sadece ders vermiyoruz modüllerimiz var. Her bir çocuğun raporu var o çocuğun engel durumuna göre ne işleyeceğiz ne yapacağız okula gitmeyen öğrencilerimizde var, onlara günlük yaşamlarında lazım olacak gerek duyacaklar günlük işler öğretiyoruz örneğin masa silme, düğme ilikleme, fermuar açma, tost, kaşık tutma, el yıkama gibi. Bu eğitimleri verdiğimizde uygulamalı yapıyoruz. Biz burada alışveriş konusunu işlediysek markete gidip alışveriş yaptırıyoruz bu gibi şeyler çocukları mutlu ediyor.

Ecenur Yıldız: Aileler ders gören öğrencilerini izliye biliyor mu ?

Seher Kısaağıl: Tabi ki isterlerse izletiyoruz. Pencerelerimiz var oradan izliyorlar gerekli durumlarda da içeri girip izliyebiliyorlar.

Ecenur Yıldız: Kaynaştırma öğrencilerinizi okulda takip ediyor musunuz?

Seher Kısaağıl: Evet buradaki öğretmenlerimiz okullarına gidiyorlar, hangi konuları işledikleri hakkında görüşme yapıyorlar. Onlarda bizlere telefon vasıtasıyla ulaşım sağlıyorlar.

Ecenur Yıldız: Kaynaştırma raporu ile destek eğitimi raporu arasında ki fark nedir?

Seher Kısaağıl: Öğrencinin yaşıtlarıyla ders almak onun da hakkıdır biz buna kaynaştırma diyoruz. Bizlere gelindiğinde bire bir tek olarak ders verildiğinde destek eğitimi oluyor.

Ecenur Yıldız: Aileler sizden ne gibi talepler de bulunuyor?

Seher Kısaağıl: Aileler bizden mesela down sendromlu bir çocuğumuz var o ailenin bizden beklentisi ayakkabı bağcığını bağlamasını, okuma yazmalarını istiyorlar. Şöyle ki bir markete gidildiğinde çocuğu parayı tanısın ömür boyu aileyle olmayacak en azından günlük yaşamda kimseye ihtiyaç duymadan kendi işini kendi halletsin istiyorlar.

Ecenur Yıldız: Kurumlara yapılan denetimleri yeterli buluyor musunuz?

Seher Kısaaağıl: Evet yeterli buluyorum.

Ecenur Yıldız: Kurumunuzda ne gibi aktivitelerde bulunuyorsunuz ?

Seher Kısaağıl: Bahçemiz var orada çiçekler ekiyoruz bu çiçeklerin sorumluluğu öğrencilerimize ait her gün suluyorlar. Onlar dışında biz birlikte turşu kuruyoruz. Projelerimiz var daha öncede dediğim gibi yaptığımız el becerilerini stantlarda sunuyoruz. Projelerimiz var mesela ‘Sokak Hayvanları Koruma’ projesi yaptık süt mama su gibi şeyler bahçemize koyduk, öğrencilerimiz elleriyle yem verdiler çok mutlu oldular. Şimdide geri dönüşüm projemiz var 6 aya yakındır gerçekleştiriyoruz. Sonunda tekrar stanta vereceğiz. Bunlar dışında Antalya’da yarışlara gittik madalya aldık atletizm, jimnastik gibi sosyal etkinlerimiz var. Yıl sonu etkinlikleri, grup çalışmaları, çocuklar aralarda takı çalışması, keçe çalışması gibi bu tür şeyler yapılınca bunları standa çıkartıyoruz gelen gelir ile onlara doğum günü etkinlikleri yıl sonu etkinleri gibi aktiviteler düzenliyoruz.

 

Ecenur Yıldız: Eğitim devamlığı için  ailelerle ne gibi görüşmeler sağlıyorsunuz ?

Seher Kısaağıl: Derste ne gösterdiysek evde tekrar etmelerini sorumluklarını bilmelerini gerektiği hakkında görüşmeler sağlıyoruz. Fakat tam anlamıyla olmuyor. Ailelerin sosyal ekonomik durumu çok düşük oluyor ve genelde aileler yıkık bir şekilde, baba terk etmiş veya anne terk etmiş oluyor. Çalışmaktan tam da vakit ayıramıyor veliler.

Ecenur Yıldız: Kurumunuzdan mezun olan öğrencileri mezun olduktan sonrada takip ediyor musunuz ?

 Seher Kısaağıl: Evet ediyoruz bir öğrencimiz yüksek kurulu kazandı o bizim gurur kaynağımız görüşüyoruz.

Ecenur Yıldız: Aile kurumdan memnun kalmadığı taktirde kurum değiştirebiliyor mu?

Seher Kısaağıl: Evet herkesi memnun edemezsiniz sonuçta. Bizden ayrılan öğrencilerimiz oluyor. Aynı şekilde bize gelen öğrencilerimizde var.

Ecenur Yıldız: Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir ?

Seher Kısaağıl: Burada çocukların mutluluğu bizi mutlu ediyor. Okuma yazma öğrenen bir öğrencimiz olunca biz çok mutlu oluyoruz çünkü öğretmek gerçekten zor, anlatıldığı kadar kolay değil engelli çocuklarımızın mutluluğu bizim mutluluğumuz onlar için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir