Ana Sayfa / Yazarlarımız / Tuğçe Çalışkan / Sporun Engeli Yoktur

Sporun Engeli Yoktur

Spor, belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı,eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin tümünün ortak adıdır. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için gerekli bir uğraştır. Ancak sporun engelli bireyler için ayrı bir önemi vardır. Kişilere engeli ile başa çıkmasını ve engelini hafifletmesini öğretmekte, keyif vermek, iletişim ve paylaşım sağlamak, motivasyon arttırmak, kendini onaylama, strese bağışıklılık gibi daha birçok yararı bulunur.

Her insanın ilgi duyduğu bir uğraşı veya bir spor dalı vardır ve her engelli vatandaşın da kendine göre yapabileceği spor dalı mutlaka vardır. Sadece istemek, azmetmek ve gerekli desteği almak yeterli olacaktır. Tüm bu şartlar sağlandığı takdirde hem kendi gelişimlerine büyük fayda sağlamış olurlar hem de toplumsal gelişime katkıda bulunmuş olurlar.

Şöyle ki bu konuda ülkemizde birçok başarı örneği vardır. Bunlardan birkaçı ;

Çek Cumhuriyeti’nin Nymbruk şehrinde yapılan Bedensel Engelliler Okçuluk Dünya  Şampiyonası’nda milli sporcularımız 5 altın madalya kazanmıştır.

Paris’te yapılan Kadınlar Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’na katılan kadın milli takımımız Avrupa altıncısı olmuştur.

Ampute Milli Takımı Avrupa Şampiyonası’nda finalde İngiltere’yi 2-1 mağlup ederek şampiyon oldu.

Verdiğim örneklerde de görüldüğü gibi ülkemizde bu konuda birçok başarı öyküsü bulunmakta. Bu tarz başarılar duydukça toplumun ve kendi adıma gurur duyuyorum. Bir kez daha anlıyorum ki engel düşüncelerdedir. Bakış açımızı değiştirir ve hiçbir engelin asla bize engel olmayacağına inanırsak elde edilemeyecek başarı yoktur.

Ülkemiz adına nice başarılar göreceğimiz günlere..

Bu habere de bakabilirisiniz

Hep Neşe İle Doluyor İnsan

MERHABA Her şeyin toz pembe olduğu o güzel yıllarımdan bahsetmek istiyorum sizlere.Çocukluğum.. Her şey o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir