Ana Sayfa / Gündem / Bin Engelliye İş İmkanı

Bin Engelliye İş İmkanı

“Engellerin Ötesinde Bir Hayat İçin, Geleceğe Hazırlıyoruz” Projesi Başlatıldı.

Önümüzdeki beş yılda, 10 bin engelli eğitilecek, bin engelli istihdam edilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR ve Koç Grubu, bu amaçla ortak bir protokole imza attı. Projenin adı: “Engellerin ötesinde bir hayat için, geleceğe hazırlıyoruz”.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Koç Topluluğu ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) iş birliğiyle, engelli bireylerin ekonomik ve toplumsal hayata katılımına ivme kazandıracak “Engellerin Ötesinde Bir Hayat İçin Geleceğe Hazırlıyoruz” projesi başlatıldı.

KOÇ Topluluğuyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı engelli bireylerin iş yaşamına katılımını arttırmak için ortak bir protokole imza attı. Projenin adı: “ Engellerin ötesinde bir hayat için, geleceğe hazırlıyoruz”. İmza törenine Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer KOÇ, İŞKUR Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU katıldı.

Jülide SARIEROĞLU: “Engelli kardeşlerimizin istihdamı birinci önceliğimiz. Girişimci olarak ta çalışma hayatında yer almaları da yine öncelik verdiğimiz başlıklardan. Bu anlamda 36 bin liralık bir hibe söz konusu. Yeni iş kuran engelli kardeşlerimize geri ödemesiz olarak bunu 50 bine yükseltmiş durumdayız” dedi.
Proje kapsamında bin engelli iş sahibi olmakla kalmayacak, 10 bin engelliye de mesleki eğitim verilecek.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer KOÇ imza töreninde yaptığı konuşmada “Eğitim alanlar arasından bin engelli bireye istihdam fırsatı yaratmayı hedefliyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ile başlatacağımız “engellerin ötesinde bir hayat için, geleceğe hazırlıyoruz” projesi kapsamında İŞKUR ile beş yılda 10 bin engelli vatandaşımıza programlama, imalat, hizmet sektörü, çağrı Merkezi v.b. ihtiyaç alanlarında mesleki eğitim vereceğiz. Özellikle programlama eğitimi alan engellilere kapsamlı girişimcilik eğitimleri verilmesi de planlanıyor” dedi. Ayrıca “ 100 bine yaklaşan çalışan sayısıyla, Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan Topluluğu olmanın gururunu taşıdıklarını” ifade etti.
Eğitimlere katılacak kişileri İŞKUR ve Koç Holding belirleyecek. Eğitimler içerik ve öğretim sistemine göre uzaktan eğitimle, Koç topluluğu şirketlerine ait fabrikalarda veya İŞKUR’un belirleyeceği merkezlerde yapılabilecek.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir