Ana Sayfa / Gündem / Engeli Öğretmenleri İçin Araç Tasarladılar

Engeli Öğretmenleri İçin Araç Tasarladılar

İzmir Buca Ötüken ortaokulunda ki öğrenciler okullarındaki ortopedik engelli öğretmenlerinin yaşadığı zorluklardan etkilenerek engellilerin düşük maliyetli, şarj için elektriğe ihtiyaç duymayan, trafikte daha kolay fark edilebilecekleri araçlar kullanmasını hedefliyor.

Öğrenciler hurda halinde aldıkları bir karting aracını, ortopedik engellilerin kullanabileceği bir araca dönüştürdü.  Üzerine güneş paneli yerleştirdikleri aracın şasisini de elektrikli bisiklet motoru takmak için genişletti. Araca şarj kontrol devresi takarak, paneldeki enerjinin aküye iletilmesini sağlayan öğrenciler, zaman zaman uzmanlardan da destek aldı.
Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ulaş Ceylan’ın (37)  doğuştan serebral palsi hastası olduğunu yürüme ve konuşmada bozukluk yaşadığını söyledi. Öğrencilerin engelliler için tasarladığı aracın projesine danışmanlık da yapan Ceylan bu araçlar trafikte pek fark edilemediğini şarj edilebilmeleri için elektriğe ve prize ihtiyaç duyduklarını belirti. Bu aracın engellilerin hayatını kolaylaştırdığını maliyeti akülü tekerlekli sandalyeye göre 3’te 2 düşük olduğunu da bildirdi. Yenilenebilir enerji kullanmış olduklarını şarj için prize ihtiyaç duymadıklarını ve büyüklüğü nedeniyle trafikte daha fark edilebilir durumda olduğunu ifade etti. Kullanıcının engel durumuna göre revize edilebilir. Hiç bir zaman enerji sıkıntısı yaşamıyor. Öğrencilerim hem beni çok gururlandırdı hem de çok mutlu etti diye konuştu.

8’inci sınıf öğrencisi Ahmet Şatır, okulda görevli  Öğretmenleri Ulaş Ceylan’ın hastalığı nedeniyle yürümekte zorluk yaşadığını belirterek şöyle devam etti “engellilerin hayatını kolaylaştırmak için arkadaşlarım Mustafa Arda İram, Ahmed Talha Altay ve Berkay Yıldız’la çalışma başlattık.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir