Ana Sayfa / Gündem / Her Çocuğun Hikayesi Farklı

Her Çocuğun Hikayesi Farklı

Bostanlı Çocukça Akademi Müdürü Özlem Sonay Binay ile Kaynaştırma Eğitimi Üzerine Yapmış Olduğumuz Röportajı İlgilerinize Sunuyoruz.

Ecenur Yıldız:
Okulunuz ve yaptığınız faaliyetler hakkında kısa bilgi alabilir miyiz?

Özlem Sonay Binay:
Okulumuzda çocuk odaklı çalışıyoruz. her zaman önceliğimiz çocuktur. Şefkat, hijyen, yedikleri, içtikleri bizim için çok önemli. İyi bir birey olmalarına, ağacın köklerini oluşturmaya çalışıyoruz. İyi bir temel sağladıktan sonra da çocuklar verilen her şeyi alıyorlar. Branş öğretmenlerimiz, üniversite mezunu ve dalının en iyileridir. Sosyal faaliyetlerimiz içerisinde Sinema, Tiyatro, Müze gezileri düzenliyoruz. Konseptine göre partilere katılıyoruz.

Ecenur Yıldız:
Okulunuzda kaç kaynaştırma öğrencisine yer veriyorsunuz?

Özlem Sonay Binay:
Duruma göre değişiklik gösteriyor. Çünkü kaynaştırma öğrencisi bire bir ilgilenilmesi gereken bir öğrenci. Ama belli bir seviyeye gelmeden biz o öğrenciyi alamıyoruz. Özel eğitimde belli bir seviyeye geldikten sonra özel eğitim kurumu, kaynaştırma eğitimine uygun olduğunu belirttikten sonra bir de kendimiz değerlendiriyoruz. Buraya gelen her kaynaştırma öğrencisi farklı reaksiyonlar göstere biliyor. Eğer alabiliyorsak bir veya 2 öğrenci alıyoruz ama aynı saatlere denk getirme meye çalışıyoruz.

Ecenur Yıldız:
Öğretmenin kaynaştırma öğrencisi ile ilgili sorumlulukları var mıdır?

Özlem Sonay Binay:
Öğretmen, kaynaştırma öğrencisi geldiği zaman mutlaka bire bir ilgilenmek zorunda. Çünkü diğer çocuklarda bile hiçbir şeyi gözden kaçırmaması gerekirken, kaynaştırma öğrencisinde çok daha dikkatli olmak durumunda. Yerden bir şey alıp yiyebilir, kendine zarar verebilir, öz bakımı ile ilgili çok sıkıntılar olabileceği göz önünde bulundurularak her öğrencimize yaptığımız gibi çocuk tek başına bırakılmaz. Buradaki amaç akranlarıyla ilişki kurup doğru modeli alması. Çocuk çocuktan çok daha hızlı öğrenir. Kaynaştırma eğitimin amacı doğru model olan diğer çocuklarla ilişki kurmaktır.

Ecenur Yıldız: 
Okulunuzda kaynaştırma öğrencisi olduğu zamanlarda sınıf öğretmeninize yardımcı öğretmen temin ediyor musunuz?

Özlem Sonay Binay:
Tabi ki ediyoruz. Çünkü şöyle bir şey var, öğretmen bire bir o çocukla ilgilendiğinde diğer çocuklarla da diğer öğretmenin ilgilenmesi gerekiyor. Diğer çocuklarla da kaynaştırmayı birleştirdiğimiz zaman yine iki kişinin olması gerekiyor. O anlamda yardımcı öğretmen veya bir diğer sınıfın öğretmeni saate bağlı olarak bize destek veriyor.

Ecenur Yıldız:
Özel eğitim gerektiren bireylerin okul öncesi kaynaştırma eğitimi zorunlu mudur?

Özlem Sonay Binay:
Bildiğim kadarıyla yasal bir zorunluluk yok ama olması gerekir. Özel eğitim belli bir seviyeye geldikten sonra çocuğun artık gerçek olması gerektiği modeli görmesi, gözlemlemesi, ilişki kurması için normal bir anaokuluna gitmesi gerekir.

Ecenur Yıldız:
Kaynaştırma eğitimi sırasında nasıl bir yol izliyorsunuz?

Özlem Sonay Binay:
Şöyle ki bir özel eğitim kurumu olmadığımız için özel bir program uygulamıyoruz. Ama birebir ilgileniyoruz. Kaynaştırma öğretmeni ile sürekli irtibat halinde yol alıyoruz. Her Çocuğun Hikayesi Farklı!!! Örneğin; Otizmli çocuklar alıyoruz, onlarında çok fazla çeşitleri var. Bu anlamda da öğretmene bağlı olarak hareket ediyoruz. Buraya gelen her çocuk farklıdır.

Ecenur Yıldız:
Kaynaştırma eğitimi sırasında diğer öğrencilerden farklı aldıkları bir eğitim var mıdır?

Özlem Sonay Binay:
Yok. Sadece ekstra bir ilgi var. Konuşmuyorsa konuşması için ekstra çaba sarf ediyoruz, üstüne düşüyoruz. Bir de özel eğitimde daha net yönergeler vermeniz gerekiyor onlara dikkat ediyoruz.

Ecenur Yıldız:
Verdiğiniz Kaynaştırma eğitimi sırasında nelere dikkat ediyorsunuz?

Özlem Sonay Binay:
Tek başına kalmamasına, okulu tanımasına ve diğer çocuklarla iletişim kurmasına dikkat ediyoruz.

Ecenur Yıldız: 
Kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler ile sınıf içerisindeki uyumu nasıl oluyor?

Özlem Sonay Binay:
Zamanla uyum sağlıyor ama tabi başta çok bireysel hareket ediyorlar. Önce öğretmenle iletişim kurmasını sağlıyoruz. Sonra bir öğrenci daha sonra bir öğrenci daha derken hem sınıftaki öğrenciler hem de buraya gelen özel eğitim öğrencisi birbirlerini kabul etmeye başlıyorlar. Ama bu böyle hemen olan bir şey değil. İğne ile kuyu kazmak gibi.

Ecenur Yıldız:

Kaynaştırma eğitimi alan öğrencinin okul öncesi eğitimi ile kazandığı becerilerde çocuk ve ailesinde nasıl bir yol izliyorsunuz?

Özlem Sonay Binay:
Hem aile ile hem de özel eğitim merkezi veya eve gelen bir oyun terapisti veya özel eğitim öğretmeni varsa hepimiz birlikte hareket etmek zorundayız. Bizde bir şey geliştiyse ekstradan bizim haber vermemiz gerekiyor, onlarda geliştiyse onların haber vermesi gerekiyor ki doğru yol izleyelim.

Ecenur Yıldız:
Kaynaştırma eğitimi öğrencisi aldığınız için okulunuzdaki diğer velilerden tepki alıyor musunuz?

Özlem Sonay Binay:
Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadık. Soran velilere de ben açıklıyorum. Kaynaştırma öğrencisi diğer gelişim gösteren öğrencilere de çok faydası olan bir durum. Şu an mesela sınıfımızda kaynaştırma öğrencisi var diğer öğrenciler onu kabul edip, bir oyuncak getirirken ‘arkadaşımız bunun parçasını yutabilir küçük parçasını getirmeyeyim’ diyor. Empati, şefkat, bunların gelişmesi sağlanıyor. Bu açıklandığı zaman hiçbir sıkıntı olmuyor.

Ecenur Yıldız:
Hangi engel düzeyinde olan öğrencileri kaynaştırma eğitimine alıyorsunuz?

Özlem Sonay Binay:
Özel eğitim kurumu artık derse ki kaynaştırma eğitimi görmesi gerekir o zaman alınabiliyor. Fakat bazen kriz geçirebiliyorlar. Bu tarz çocuklarımızı alamıyoruz maalesef. Çünkü bizim burada düşünmek zorunda olduğumuz diğer çocuklarda var. Ama belli bir seviyeye geldiyse, konuşma sıkıntısı olması, takıntıları olması gibi durumlarının olması hiç problem değil. Biz zamanla özel eğitimle birlikte bunları aşıyoruz.

Ecenur Yıldız:
Son olarak okuyucularımıza engelli ailelerine söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Özlem Sonay Binay:
Tabi ki engelin düzeyi çok önemli ama “acaba” dediğiniz an mutlaka doktora götürün. Benim çocuğumda yoktur demeyin. Çünkü 0-6 yaş engelin kaldırılması için çok daha hızlı ilerleyebileceğiniz bir dönem. Tabi ki de 6 yaştan sonra da özel eğitim var ama 0-6 yaş gerçekten engelin çok daha minimum seviyeye indirilebileceği bir yaş grubu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir