Ana Sayfa / Yazarlarımız / Nermin Karlı / Birey Olmak ve Özel Olmak

Birey Olmak ve Özel Olmak

Birey olmak:  Herhangi bir otoriteye bağlı olmadan kendi kararını verebilmektir.  İnsan için aslında en zor olan şey karar verebilmektir. Kendi sorumluluğunu üstlenebildiği gibi kendini de kısıtlayabilmeli. Olumlu olumsuz yanlarını değerlendirebilmeli, yanlışlarını kabul edebilmeli. Kendini eleştirebilmeli… Birey olmak en güzel anlatımıyla özgür ve özel olmaktır. İnsanın kendi olması, kendinin bilincine varması demektir. Emek sarf edip gayret göstermektir. Toplumdan kendini soyutlamak değil, bir bütünün içinde kendi gibi olabilmektir. Birey olmak ve özel olmak hak edilmesi gereken bir nişandır. Bununla ilgili güzel bir yazıyı paylaşmak istiyorum.

İnsanların, hadsiz kendini beğenmişliği ve yetersizliğine rağmen hissettiği bireysel özerkliği.  Birey olmak, insanlara bunu hediye etti.  Birey olmanın ve özel olmanın hak edilmesi gereken bir nişan olmadan herkese dağıtıldığı bu günkü dünyada, artık birey olmak ve özel olduğumuza duyduğumuz inanç doğuştan edindiğimiz bir hak. Ve yetişkin hatalarımıza geldiğimizde, insanlar bize özel birisiymiş gibi davranmadıklarında, bocalamaya başlıyoruz. Kazanmadığımız bir şeye, sırf sahip olduğumuza inandığımız için saygı duyulmasını istediğimizde, insanlar kafalarını çevirip gidiyorlar. Kendi yükümlülüklerimizden fazlasına doğuştan hak kazandığımıza inandığımız için, eksik bilinçle başlıyoruz artık yolculuğumuza. Seçimlerimizin yerini bizden beklenilenler, sorumluluklarımızın yerini  bize verilen görevler alıyor. Neredeyse insanların tamamına yakını elindeki hayatı korumak ve edinilmiş haklarını kollamak için yaşar durumda.

Hayalperestler, yaratıcılar, girişimciler, mucitler, kaşifler, Tekamülüne yolculuk edenler, idealistler ve büyük insanlar çıkmıyor sonsuz kalabalık insan sayılarından.
Nitelik bakımından yüksek, nicelikten habersiz robotik bir dans figürü sarıyor dünyayı.  Ritmi bozanlar dışlanıp, çalınmaya devam ediyor 20.yüzyılın şarkısı.

Bu habere de bakabilirisiniz

ÇOCUK VE BİZ

Neden çocukları her zaman yaftalıyoruz. Benim çocuğum Türkçe dersini yapamaz ya da İngilizceden anlamıyor veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir