Ana Sayfa / Gündem / Her Yönüyle Özel Eğitim

Her Yönüyle Özel Eğitim

Engelsiz Bakış Gazetesinde yönetici olarak çalışan, Çocuk Gelişimi Bölümü Özel Eğitim mezunu, Merve Nur Çelebi ile Özel Eğitim üzerine röportaj gerçekleştirdik, İlgilerinize Sunuyoruz.

Diana Mammadova: Sizi tanıyabilir miyiz?


Merve Nur Çelebi: 
27 yaşındayım. Şu an Engelsiz Bakış Gazetesinde yönetici olarak çalışıyorum fakat Çocuk Gelişimi Bölümü Özel Eğitim mezunuyum. Üç yıl Özel Eğitimde, dört  yıl da Özel Anaokullarında çalıştım.

Diana Mammadova: Bu bölümü neden seçtiniz?

Merve Nur Çelebi:
Onlara daha faydalı olabileceğimi düşündüğüm için bu bölümü seçtim.
Özel Eğitim bölümünü seçmeye karar vermeden evvel öğretmenlerimin yönlendirmesi doğrultusunda duygularımdan gerçekten emin olmak adına aynı gün içerisinde hem özel anaokulu, hem de özel eğitim merkezini ziyaret ettim.

Diana Mammadova: Bir özel eğitimci olarak sizce verilmesi gereken eğitimler nelerdir?

Merve Nur Çelebi: 
Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencimiz, Rehberlik Araştırma Merkezinden (RAM) alınan rapora uygun olarak gereksinim duyduğu eğitimlerden başlamalıdır. Öğrencinin durumuna göre, öğrenme güçlüğü, down sendromu, dikkat eksikliği, davranış bozuklukları, okula uyum sorunları, duyu terapisi, sosyal ve duygusal gelişim gibi rahatsızlıkları sonucunda içerisinde bulunduğu özel eğitimde en uygun eğitimin verilmelidir. En önemli husus özel eğitimde almış olduğu eğitimin evde, sokakta, alış-veriş merkezlerinde, bulunmuş olduğu her ortamda sürekliliğinin getirilmesidir, bu eğitimdeki en temel unsurudur.

Diana Mammadova: Şu ana kadar kurumlarda karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Merve Nur Çelebi:
Şu ana kadar görmüş olduğum, çalışmış olduğum staj ve gözlem yapmış olduğum kurumlarda en büyük eksiklik, bir oda dolusu materyal ile doldurulmuş olan sınıfların özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara kısmen uygun olmamasıdır. Uygulama odası, destek sınıfları, bahçe, öğrencilerin kullanımı dışındadır. Ağır düzeyde olan zihinsel engelli öğrencilerin 2 saatlik eğitim için geldiği kurumlarda raporu olduğu halde, eğitime uygun olmadığını düşünenler tarafından, uygulama odasında saati bitene kadar bekletilmektedir. En büyük eksikliklerden birisi de anaokullarındaki gibi uygulama alanları olduğu halde bunun kullanılmamasıdır. Daha fazla eğitim daha fazla uygulama alanlarının kullanılmasını temenni ediyorum.

Diana Mammadova: Özel eğitim kurumlarında kimler ve hangi mezunlar çalışmalıdır?

Merve Nur Çelebi: 
Özel eğitim kurumlarında öncelikli olarak özel eğitim dalından mezun olan kişilere yer verilmelidir. Sonrasında psikoloji bölümünden mezun olan psikologlar veya psikiyatri bölümünden mezun olan doktorların çalıştırılması gereklidir. Özel eğitim mezunlarının önünü kapatarak Halk Eğitim’den sertifika almış kişilerin, sınıf öğretmenliğinden emekli olmuş öğretmenlerin, anaokulu öğretmenlerinin çalıştırılmasına ikinci planda yer verilmelidir. Çünkü özel eğitim bölümü gerçekten istenilerek, sevilerek tercih edilen bir bölümdür. Özel eğitimcilerin kendi mesleklerini yapmalarına öncelik verilmelidir.

Diana Mammadova: Özel eğitim kurumlarında destekleyici sınıflar olmalı mıdır, faydaları nelerdir?

Merve Nur Çelebi:
Özel eğitim kurumlarında destekleyici sınıflar hemen hemen her kurumda yer almaktadır. Destek eğitim odasına, özel gereksinimi olan çocuklar bireysel olarak alınmalıdır. Bireysel olarak alınan eğitim, uygulama, program özel gereksinimi olan çocuk için faydalıdır. Destek eğitim odasına öğrenci bireysel olarak alındığı zaman aileden anne ve baba veya kardeş eğitim sırasında öğretmenle birlikte çalışmalara dahil olduğu için eğitimin sürekliliği böylece daha faydalı hale gelir. ( Destek eğitim odası; okul ve kurumlarda kaynaştırma, bütünleştirme yoluyla yetersizliği olmayan akranları ile birlikte aynı sınıfta eğitimlerine devam eden, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere sunulan, eğitimin en üst düzeyde verilmesi amacıyla özel araç gereçlerle donatılmış bir eğitim ortamıdır.)

Diana Mammadova: Özel eğitim öğrencilerinin kaynaştırma eğitimi almaları hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Merve Nur Çelebi:
Öncelikli olarak toplumumuzda yer aldığı gibi okullarımızda da özellikle özel okullarda velilerimizin özel eğitime ihtiyacı olan çocuğun, kendi çocuğuyla aynı ortamda bulunmasını istememektedir. Özel insanların toplumda olduğu gibi okullarda da dışlanması sorununu maalesef ki yaşıyoruz. Kaynaştırma eğitiminin ne demek olduğu, çalışma ortamlarında, toplumda, özellikle okullarda seminerler düzenlenerek anlatılmalı ve insanlar bilinçlendirilmelidir. Kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler normal ve orta düzeyde eğitim alan kişilerdir. Özel gereksinimi olan öğrencilerimiz kaynaştırma eğitim sırasında diğer arkadaşlarının sayesinde onlardan aldığı destekle eğitim sürecini kolaylaştırmış olur. Böylelikle aradaki farklılığı en aza indirmiş olurlar.

Diana Mammadova: Özel eğitim alan öğrenciler okuldan farklı olarak nasıl bir eğitime tabi tutuluyorlar?

Merve Nur Çelebi:
Özel eğitim alan öğrenciler kaynaştırma eğitim aldıkları okullarda diğer öğrencilerden farklı bir eğitim almamaktadırlar. Çünkü bunun için özel eğitim merkezlerinde eğitim görmektedirler.

Diana Mammadova: Özel eğitim kurumlarında öğrencinin eğitim sürekliliğinin evde devam etmesi sizce öğrenci için ne kadar faydalıdır?

Merve Nur Çelebi: 
Özel eğitim gereksinimi duyan öğrenciler, eğitimlerini aldıkları raporlara göre düzenlenen özel eğitim merkezlerindeki planlara göre almaktadırlar. Bazı öğrenciler engel durumuna göre yeri geldiğinde sadece bir tek rengi veya tuvalet eğitimini , ayakkabısını bağlama, kıyafet giyme, kaşık tutma gibi eğitimleri haftalarca yapılan derslerin sonunda unutmaktadır. Bunun için özel gereksinimi olan öğrencilerin özel eğitim kurumlarında öğretmenleri tarafından aldıkları eğitimin, aileler ile yapılan görüşmeler sonucunda evde ve her yerde uygun olan bütün ortamlarda sürekliliğinin devamı çok önemlidir.

Diana Mammadova: İş Okulları hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Merve Nur Çelebi:
21 yaştan gün almamış ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki bilgi ve beceri kazanmaları amacı ile açılmış ve RAM’ın uygun bulduğu öğrencilerin gidebildiği okullardır. İş okullarında öğrencilerimiz galoş yapımı, müzik eğitimleri, hediyelik eşyalar, çorap, triko, takı, karton kutu imalatı, serigrafi, ağaç işleri atölyelerinde eğim görerek el becerilerini geliştiriyorlar.

Diana Mammadova: Öğrenci özel eğitim sınıfından mezun olduktan sonra hangi okullara gidebiliyorlar?

Merve Nur Çelebi: Öğrencilerimiz aldıkları özel eğitimin devam raporu ve engel durumunun birlikte değerlendirilmesi sonucu şayet zihinsel engelleri yoksa, devlet okulundaki yaşıtlarının gittikleri her okula gidebilirler.

Diana Mammadova: Bir özel eğitimci olarak meslektaşlarınıza söylemek istedikleriniz nelerdir?

Merve Nur Çelebi: Özel eğitim öğretmenlerini diğer mesleklerden ayıran en önemli özellik vicdan, duygusallık ve merhamet duygusudur. Özel eğitim öğretmenliği çocukları sevmekle başlar. Özel oldukları gibi sevgileri de özeldir. Mesleğini severek yapan bütün meslektaşlarıma başarılarının devamını dilerim.

Özel Eğitimci
Merve Nur Çelebi

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir