Ana Sayfa / Gündem / 3D Yazıcıyla Protez Ayak Yaptı

3D Yazıcıyla Protez Ayak Yaptı

MARDİN’in Derik ilçesinde yaşayan, Hasan Kızıl (23) sakat hayvanlar ve çocuklar için yaptığı protez uzuvlarla çevresinde ‘hayat tamircisi’ olarak tanınıyor. Bu defa dağda pençesi kopuk bulunan kartal için 3D yazıcıyla protez ayak yaptı.

‘Uluslararası İyilik Ödüllü’ Hasan Kızıl

Derik’in Boyaklı köyünde yaşayan, kendi imkanlarıyla yaptığı yürüteç ve protez uzuvlarla 300 hayvanın yürümesini sağlayan ve Türkiye Diyanet Vakfı’nca verilen ‘Uluslararası İyilik Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Hasan Kızıl, bu kez dağda pençesi kopuk bulunan kartala 3D yazıcıyla protez ayak yaptı. Yaşadığı köydeli çocuk tarafından bulunan ölümün eşiğindeki kartal, Kızıl’a getirildi. Kartalın sağ pençesinin olmadığını fark eden Kızıl, yaptığı inceleme ve ölçüm sonucu 3D yazıcıyla hayvana protez ayak yaptı.

300 Engelli Hayvan İçin Yardım Elini Uzattı

Engelli çocuklar ve hayvanlar için protez yaptığını ve bundan mutluluk duyduğunu anlatan Hasan Kızıl, “Bugüne kadar 300 engelli hayvanı hayata bağladım. Bu sefer de bir kartala 3D yazıcıdan protez ayak yaptım. Kartalı küçük bir çocuk getirdi bana, ‘Ağabey, buna ayak yapar mısın?’ dedi. Elektrik teline takılıp, ayağını kaybeden kartalı aldım. Bir de kartallar havalanıp, uçmaları için ayaklarından destek alırlar. Bu kartalın ayağı olmadığı için uçamıyordu. Hemen çalışmalara başladım ve 3D printer ile ona göre protez ayak yaptım. Bu protezi taktık ve ilk yaptığı şey havalanmaya çalışması oldu, başarılı da oldu. Gayet iyi havalandı ve protezine çok iyi uyum sağladı. Onun mutluluğuyla ben de mutlu oldum” dedi. 

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir