Ana Sayfa / Gündem / Engelli Farkındalık Merkezi

Engelli Farkındalık Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2016 yılı aralık ayından beri hizmet veren Türkiye’nin ilk Engelli Farkındalık Merkezi’nde gerçekleştirilen uygulamalara katılan bireyler, engellilerin yaşamındaki zorlukları daha iyi anlıyor ve empati kurmaları sağlanıyor.

Engellilerin yaşamındaki zorlukları deneyerek anlanması ve empati kurulmasını hedefleyen merkez, 2016 yılından beri binlerce kişiyi ağırlayarak engellilerin yaşamlarındaki zorluklarını vatandaşlara yaşatarak anlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Türkiye’nin ilk Engelli Farkındalık Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilkokul 4. sınıflarda okuttuğu “Sosyal Bilgiler Ders Kitabu”nda da yerini aldı.

Her kesimden vatandaş katılıyor
Büyük ilgi gören merkezin en çok öğrenciler tarafından ziyaret edildiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Öğrencilerin yanı sıra meslek odaları, eğitimciler, aileler, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde görevli mühendis ve mimar gibi teknik personel başta olmak üzere toplumun her kesiminden ve yaş grubundan bireyler merkezimizdeki uygulamalara katılıyor. Vatandaşlarımız burada, engel gruplarının özelliklerini farklı mekansal düzenlemeler, oyunlar, etkinlikler ve materyaller ile uzmanlar rehberliğinde deneyimleyebiliyor. Merkezimizi görme, işitme ve ortopedik engelliler alanı, tekerlekli sandalye parkuru, öğrenme güçlüğü ve üstün yetenikliler alanı, otizm labirenti, karanlık ev ve market alanı ile zihinsel engelliler alanı olarak yapılandırdık. Gerçekleştirdiğimiz uygulamalara katılan bireyler, engellilerin yaşamındaki zorlukları daha iyi anlıyor, onlar için çabalıyor. Türkiye’ye örnek olan merkezimizin Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders kitabında da yer alması bizi ayrıca mutlu etti” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir