Ana Sayfa / Gündem / Her Yönüyle Örnek Bir Belediye

Her Yönüyle Örnek Bir Belediye

Antalya Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği sosyal projelerle her yönüyle örnek bir belediye olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Alzheimer ve demans hastalarına hizmet veren Mavi Ev’de yaşlılar, uzmanlar eşliğinde yaptıkları aktivitelerle hem eğleniyor hem de zihinlerini tazeliyor. Ayrıca 700 özel bireye hizmet veren Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde engelli bireylerin hayata ve istihdama kazandırma noktasında çalışmalar yapılıyor.

Mola Evleri

Sosyal belediyecilikte çığır açan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek sosyal projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Engelli ailelerinin hayatını bir nebze olsun kolaylaştırmak amacıyla, Türkiye’ye model olan Engelli Mola Evleri ile engelli aileleri nefes alıyor. Engelli bireyleri Mola Evleri’nde uzmanlar eşliğinde keyifli zaman geçirirken aileleri de günlük işlerini yapma, kendilerine zaman ayırma imkânı buluyor, sosyal hayata entegre oluyor.

Başarılı Öğrenci ve Ailesine Tatil
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya ili genelindeki Ortaokul ve Liselerde öğrenim gören okul birincisi öğrenci ve ailelerini, Antalya ili içerisindeki 5 yıldızlı otellerde tatil gönderiliyor. 4 yıldır tatile gönderilen kişi sayısı ise 10 bini buldu.

Giyim ve Gelinlik Bankası
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Atma Paylaş’ sloganıyla oluşturulan Ev Eşyası ve Giysi Dağıtım Merkezi’nde kullanılmayan kıfayetlerin bağışlandığı eşyaların yer aldığı mağazalarda, İhtiyaç sahipleri hayatlarının en mutlu gününde mağazadan istediği gelinliği giyme fırsatı buluyor.

Hobi Bahçeleri
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı emeklilere özel hobi bahçeleri yoğun ilgi görüyor. Toprakla uğraşmanın kendileri için terapi olduğunu belirten emekliler, şehrin gürültü ve karmaşasından uzak, mevsimine göre her türlü sebze ve meyveyi yetiştirilebildikleri hobi bahçelerinde stres atıyor.

Mobil Kreş Hizmeti
Antalya büyükşehir belediyesi, kreşe çevirdiği bir tır dorsesi ve bir otobüs merkeze uzak mahallelerdeki çocukların ayağına giderek ücretsiz okul öncesi eğitim veriyor.

Sosyal Kart Desteği
Antalya Büyükşehir Belediyesi, sosyo-ekonomik yönden zorluk yaşayan vatandaşlara ‘Sosyal Kart’ desteğini sürdürüyor. Vatandaşlar, sosyal kartla sadece market alışverişi yapmıyor, elektrik ve su faturasına da ödeyebiliyor.

Aşevi Hizmeti
Sosyo-ekonomik yönden ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ve yemek yapamayacak durumda olan yaşlılara, yalnız annelere, engelli ve yatalak olan vatandaşlara, doğal afet sonucu mağdur olan bireylere, aynı zamanda toplumdaki dezavantajlı gruplara ve kamu yararına hizmet veren kurumlara sıcak yemek çıkartılıyor ve evlerine bırakılıyor.

‘En Yeni Antalyalı’ 

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ‘En Yeni Antalyalı’ kampanyası çerçevesinde kamu hastanelerinde doğum yapan annelere battaniye, yastık, ve ‘bebeğin güncesi’ bulunan çanta hediye ediliyor.

Antalyada Engelsiz Plaj
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve resmi açılışı yapılan ‘Engelsiz Plaj’da Engelliler artık özel platforma sahip asansör ve görevli personel aracılığıyla tek başlarına rahatlıkla denize girebiliyor.

“Pek Çok Alanda İlkleri Başardık”
Sosyal Hizmetlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sanem Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel önderliğinde Türkiye’ye örnek projelere imza attıklarını belirterek; “Pek çok alanda ilkleri başarmaya, vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için devamlı çalışıyoruz. İnsan odaklı projelerle sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini Antalya’da, Büyükşehir Belediyesi olarak sergiliyoruz.” dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir