Ana Sayfa / EĞİTİM / Özel Eğitim Hizmeti

Özel Eğitim Hizmeti

Aydın ve Nazilli’de bulunan iki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin kurucu ortağı ve Nazilli İlk yorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin müdürlüğünü yapan, Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu, Fikret Yalçın ile Özel Eğitim üzerine röportaj gerçekleştirdik, İlgilerinize Sunuyoruz.

Alper Kızıl: Merhaba öncelikle sizi tanıyabilirmiyiz?

Fikret  YALÇIN: 
Adım Fikret  YALÇIN. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum, yaklaşık 20 yıldır   Özel Eğitim ve Rehabilitasyon alanında eğitimci, yönetici ve kurucu pozisyonlarında çalışmaktayım. Halen Aydın ve Nazilli’de bulunan iki özel eğitim ve rehabilitasyon  merkezinin kurucu ortağı ve Nazilli İlk yorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin müdürlüğünü yapmaktayım.

Alper Kızıl: Sizce Özel eğitim ve Rehabilitasyon nedir?

Fikret  YALÇIN: 
Tanım itibari ile özel eğitimi; özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları yöntemleri ve araç gereçleri ile verilen eğitime diyoruz. Özel Eğitim denilince genellikle zihinsel, ortopedik,işitme,görme gibi alanlarda  yetersizlik olan bireylere verilen eğitim anlaşılmakta ise de, aslında çeşitli nedenlerle bireysel özellikleri ve eğitim yeterlikleri açısından yaşıtlarından beklenen düzeyden anlamlı bir farklılık gösteren birey  anlaşılmalıdır.
Rehabilitasyon ise daha genel bir kavramdır .Çeşitli nedenlerle(doğuştan yada sonradan) oluşan  kalıcı veya geçici yetersizliklerin,kaydedilmiş yada azalmış fonksiyonların tedavi edilerek yeniden kazandırılması,bir iyileştirme sürecidir.

Alper Kızıl: Merkezinizin amacını ve hikayesini bizlerle paylaşmak istermisiniz ?

Fikret  YALÇIN:
Merkezimiz İlk yorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2008 yılında Nazilli’deki özel gereksinimi olan bireylerin eğitimi ve rehabilitasyon  ihtiyaçlarına dönük olarak kurulmustur. Zihinsel, bedensel,işitme,yaygın gelişimsel bozukluklar(otizm) ve özel öğrenme güçlüğü olmak üzere 5 farklı destek eğitim programı uygulanmaktadır. Modern yeni binamızda ise hipoterapi (at terapisi) gibi spesifik terapi uygulamaları da yapılmaktadır.

Alper Kızıl: Merkezinizde bulunan eğitim kadronuz hizmet verilen özel eğitim alanları hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Fikret  YALÇIN: 
Özel eğitim alanında çalışan psikolog, fizyoterapist,özel eğitim alan öğretmeni,işitme engelliler alan öğretmeni,okul öncesi öğretmeni ve çocuk gelişim bölümünden mezun uzman eğitimcilerden oluşan yaklaşık 35 kişilik bir kadro ile 500 civarında bireye özel eğitim vermekteyiz.

Alper Kızıl: Devletin özel eğitime bakış açısı nedir ve ayrılan bütçe sizce yeterli düzeyde mi?

Fikret  YALÇIN: 
Sosyal devlet olmanın gereği olarak; devlet bütün vatandaşlarının eğitim ihtiyacını karşılamak zorundadır, bu anayasal bir zorunluluktur. Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitimi genellikle zor ve pahalı bir iş olarak görülür, çünkü özel eğitimin en temel noktası kişiye özel olarak uygulanmasıdır.Bu da maliyetli bir eğitim şeklidir.Ülkemizde de son 20-25 yıldır özel eğitim yaygınlaştı,hemen her şehir ve ilçede merkezler açıldı.Ancak;bir birey için verilen eğitim miktarı haftada iki seans bireysel ve bir seans grup eğitimi şeklinde ve yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.Örnek veriyorum otizmli veya bedensel engelli bir bireyin haftanın 4-5 günü eğitim ve rehabilitasyon hizmetine ulaşması istenen sonuçların alınması noktasında daha işlevsel olurdu.

Alper Kızıl: Toplumun özel eğitime gereksinimi olan bireylere karşı bakış açısı nedir ve toplum bu konuda yeterli bilgiye sahip midir?

Fikret  YALÇIN: 
Yıllar içinde toplumumuzun engelli bireylere bakışı ile ilgili önemli mesafeler kaydedildi. Ama yinede, gelişmiş toplumlara göre eksikliklerimiz var. Bir bütün olarak yaşam biçimimizi ve yaşam alanlarımızı bu bireyleri de hayatımızın bir parçası olduğu gerçeğine uygun olarak biçimlendirmeliyiz.

Alper Kızıl: Sizce daha ne yapılırsa özel eğitim alan bireyler daha faydalanabilir ? 

Fikret  YALÇIN: 
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon hizmetlerinin daha nitelikli noktalara gelebilmesi tamamen kaynak kullanımı ile ilgili diyebiliriz. Kaynak sadece para olarak düşünmeyiniz. İnsanda bir kaynaktır, bu alanda yetişecek personelin niteliği, hizmet verilen alanların kalitesi ve niteliği,  uygun eğitim ortamlarının  sağlanması, nitelikli  eğitim programlarının   geliştirilmesi alanımızın gelişmesi ve özel eğitime  ihtiyacı olan bireylerin daha nitelikli eğitime ulaşmaları için önemlidir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir