Ana Sayfa / Gündem / Geri dönüşüm malzemeleri toplayarak engellilere yardımda bulunuyor

Geri dönüşüm malzemeleri toplayarak engellilere yardımda bulunuyor

İZMİR’in Foça ilçesinde yaşayan 50 yaşındaki doğuştan bedensel engelli İsmet Turguttekin 10 yıldır kendisi gibi engellilere yardımcı olabilmek için çalışıyor. İki bacağı tutmayan Turguttekin, akülü arabasıyla kapak, gazete, plastik şişe ve geri dönüşüme uygun diğer malzemeleri toplayıp engellilere tekerlekli araba, baston ve ihtiyaç malzemeleri alabilmek için satıyor.

İsmet Turguttekin, engellilere yardım fikrinin Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin kampanyası ile doğduğunu, bu kurumun kampanyalarının sürdüğü yıllarda kamyonetler dolusu kapak toplayıp İlçe Emniyet Müdürlüğü personelinin de yardımıyla gönderdiğini söyledi. Daha sonra Konak Belediyesi’nin sahip çıktığı kampanyalar için de kapak toplamaya devam ettiğini belirten İsmet Turguttekin, birkaç yıldır hiçbir kurumun bu işle uğraşmaması nedeniyle zorluk yaşadığını anlattı.

Turguttekin, “Hiç bir kurum uğraşmasa da ben engellilere faydalı olmak için çalışmaya devam ediyorum. Evde boş oturmayı sevmiyorum. Birkaç kişinin hayır duasını almak bile benim için önemli. Artık sadece mavi kapak değil, okunmuş gazete, plastik şişe ve geri dönüşüme verilebilecek malzemeleri de topluyorum. Yeter ki akülü arabamla taşıyabileceğim ağırlık ve boyutta olsun. Restoranlar, kafeler, bayiler, kahvehaneler, dükkanlar bu tür malzemeleri torbalayıp hazırlıyor. Her gün aynı saatlerde uğrayıp alıyorum. Topladıklarımı hurdacılara satıyorum. Parasıyla, aynı zorlukları yaşadığımız engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Beni takdir eden de eleştiren de var. Ama ben bir engelliyim ve benden daha zor durumdaki bir başka engelliye umut olabiliyorum. O zamanda çok mutlu oluyorum.”dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir