Ana Sayfa / Başarı Hikayeleri / Geleceğin Bilim İnsanı

Geleceğin Bilim İnsanı

Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde doğup, çocukluğunda internetle hiç tanışmayan 17 yaşındaki Elif Eda Güneş, Mars keşif aracı yapan en genç ekibe dâhil oldu.

Yozgat’ın Çayıralan ilçesinin Curali köyünde doğan 17 yaşındaki Elif Eda Güneş, köylerinde internet olmadığı için kendi imkânlarıyla öğrendiği kodlama sistemini geliştirerek Ancha Space’de yazılımcı olarak çalışmaya başladı. Mars keşif aracı yapan ekibin içerisinde yer alan Elif Eda Güneş azmiyle görenleri kendine hayran bıraktı. “Yozgat’ın internet çekmeyen küçük bir köyünde doğdum ve yazılım hayatım orada başladı” diyen Elif Ada Güneş “İnternet olmadığı için ve bu işi de öğrenmek istediğim için defter ve kalemimle birlikte kodlamaya başladım. Daha sonra bilgisayarıma ve internetime kavuştum, online ortamlarda kendimi geliştirmeye devam ettim. Ancha Space’de yazılımcı olarak çalışıyorum. Orada Mars keşif aracı yapıyoruz. Dünyada ilk kez en genç ekip olarak Avrupa’nın en büyük yarışması Rover yarışmasına katılmaya hak kazanan en genç ekipte yer alıyorum. Gizli buzlanmalar için de proje gerçekleştirdim. Gizli buzlanmalarda araçta kontrol kaybı yaşadığınızda yapay zekânın devreye girerek kontrol etmesi üzerine çalışıyorum. Onun dışında da sağlık alanında ve başka alanlarda da projeler gerçekleştirmeye çalışıyorum” diye konuştu.

“YURT DIŞINDA ÇALIŞMAK İSTEMİYORUM”

Çocukluktan beri hedefinin insanlara bir şeyler öğretmek, kazandırmak istediğini, yazılım öğrenmek isteyenlere yardımcı olacağını söyleyen Güneş “İleride de akademisyen olmak istiyorum. Şuan Prof. Dr. Derviş Karaboğa’nın destekleriyle Mustafa Akcanca ve Tuğberk Günver ile birlikte Erciyes Teknopark’ta proje geliştiriyorum. Yazılım öğrenmek isteyen insanlara ve projeleri olan insanlara yardım etmeye çalışıyorum. Kesinlikle yurt dışında çalışmak istemiyorum. Ülkem adına çalışmak, benim gibi insanlarla birlikte projeler geliştirerek ülkemin teknoloji devi haline gelmesini istiyorum. Bunun için de bilimsel çalışmalar desteklenmeli diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir