GÖZÜM OL

Android Mobil Uygulama

Merhabalar, Ben Şeyma SARIGİL. Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü dördüncü sınıf öğrencisiyim.

Geçen sene birçok arkadaşımdan ortak bir mesaj aldım. Mesajda bir video vardı doğrusu birçok insandan aynı mesajı alınca merak ettim, açıp izledim. Görselde karanlık bir odada Altı Nokta Körler Derneği başkanı Murat Demirok bir sandalyede oturuyordu. Bulunduğu sandalyeye ışık tutulmuş bu sayede üzerinde şık siyah bir takım elbise olduğu görünüyordu. Takım elbisesinin altında ise beyaz bir gömlek bulunuyordu. “Biz görmüyoruz” diyerek başladı. Bu başlangıç insani duygularımı harekete geçirmiş olduğundan olsa gerek videonun başından sonuna kadar dikkatle izledim. Ardından bir uygulama kullandığından, bu uygulamanın giydiği kıyafetin rengini söylediğinden bahsetti. Hatta uygulamayı tanıtmak için alıp gömleğine tuttu ve uygulamadan çok geçmeden ‘beyaz’ yanıtı geldi.

Fakat uygulamanın ücretli olduğunu ama bu videoyu izlememiz halinde ücretsiz kullanabileceğini anlatıyordu. Bu sebeple bütün arkadaşlarım bu videoyu paylaşıyor, birbirine gönderiyorlardı. Biraz araştırdım ve bu esnada fark ettim ki insan tek başına kıyafetlerini seçememenin, tek başına market alışverişi yapamamanın, çok defa beklediği otobüsü beklediği yerde kaçırmanın ne demek olduğunu bilmeyince bu insanları umursamıyor. Sordum kendime biz genç mühendisler ve mühendis adayları, bu ülkede giydiği kıyafetin rengini bilmek isteyen bunca insan için dört yıllık eğitim hayatımız boyunca ve sonrasında ne yaptık? Sonra derhal hocalarımla karşılıklı münazara ederek bir uygulama geliştirmeye ve bu uygulama ile sadece renkleri değil, renkleri, cisimleri, ürünleri, yazıları, malzemeleri tanıyacak ve sesli olarak bildirecek bir android uygulama geliştirdik. Adını da ‘GÖZÜM OL’ koyduk.

Uygulama oldukça basit. Kamera zemin üzerinde, en alta yerleştirilmiş iki adet buton var. Elinizle gezdiğinizde butonlar ne işe yaradığını sesli olarak size söylüyor. Bir buton kameradaki cismin şeklini, rengini ve ürünse markasını söyleyerek karşısındaki bireyi cisim hakkında bilgilendirirken, diğer buton cisim üzerindeki yazılarını okuyor. Uygulama üzerinde başka hiçbir kafa karıştırıcı görsel olmadığından, herkes tarafından kullanılabilir durumda. İncelenmesi için internet linki:

https://www.youtube.com/watch?v=tETT_UXSL5s.

Yaptığımız bu uygulamanın diğer tüm genç geliştiricilere ve mühendislere ilham olmasını diliyor, emeği geçenlere başta desteklerinden ötürü ailem ve danışmanım sayın Dr. Öğr. Üy. Humar Kahramanlı’ ya teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir