Ana Sayfa / Yazarlarımız / Osman İlhan / Kişilik Bozukluğu

Kişilik Bozukluğu

Kişilik bozukluğu nedir?
literature baktığımızda kişilik bozukluğunu şu şekilde tanımladığını görüruz; kişilik bozukluğu,uzun dönemli, şiddetli ve dirençli düşünce ve davranış kalıplarıyla karakterize olmuş tekrarlayıcı ve inatçı düşünme tarzıdır. Kişilik bozukluklarının tanımlanması ve kategorize edilmesi zordur. Kökeni genetik veya çevresel olabileceği gibi, hem kalıtsal hem de çevresel olabilir. Kişisel bozuklukların tanımında kişinin içinde bulunduğu kültürel ve sosyal ortam çok önemlidir. Bir durumun kişilik bozukluğu olarak teşhis edilmesi için kişisel ve/veya sosyal yaşamında önemli oranda sıkıntı ve bozukluğa yol açacak bir davranış düzeni bulunmalıdır. Bu tanımlamadan anlaşılacağı üzere kişi gündelik hayatını yaşarken oluşturduğu düşüncelerle hayata bakış açısı geliştirir, örnegin çocukları sevmeyen bir yetişkin düşünün ona sorduğunuzda bu durumu o büyük ihtimalle cok ses yapıyorlar ondan sevmiyorum diyecektir ancak çocukluğunda bir travmatik yaşantıya bağlı olarak salt çocukluk dönemine karşı travmatik bir tepki olarak çocukları sevmediğini o an farkedemeyecektir, bunu fark edebilmek için psikoterapiye ihtiyaç vardır, yani kişi kendi duygulanımlarına, düşüncelerine, davranışlarına zaman içinde okadar alışır ve kendi parçası olarak görür ki, bunun altında bir kişilik bozukluğu hastalıgının olabileceğini dahi düşünemez.
Ta ki çok ciddi hayat problemleri yaşayana kadar , ozaman birşeylerin yanliş gittiğini anlamaya başlar, alkolizme, suça bulaşma, şiddetin oldugu evlilik yaşantılari, kronik yalnızlık, asosyal yaşantı, sürekli iş değiştirme gibi deneyimler kişilerin bir sorun olduğunu düşünmesine neden olur işlevsiz yaşantılarını fark ettiklerinde tedavi arayışına başlarlar.
Bu konu çok uzun bir konudur bu makalemde temel hatlarıyla anlatıklarımı merak edenler için daha detaylı araştırmalarını öneririm veyahut bir uzmandan yardım almalarını öneririm.

Kişilik bozukluklarının sınıflandırılması;
Literature göre kişilik bozukluklarını şu şekilde sınıflandırmaktayız;

Kişilik bozuklukları 3 gruba ayrılır.
1.Grup: Paranoid Kişilik Bozukluğu, Şizoid Kişilik Bozukluğu, Şizotipal Kişilik Bozukluğu’ndan oluşan guruptur.
2.Grup: Antisosyal Kişilik Bozukluğu, Borderline Kişilik Bozukluğu, Histeriyonik Kişilik Bozukluğu ve Narsistik Kişilik Bozukluğu’ndan oluşan gruptur.
3.Grup: Çekingen Kişilik Bozukluğu, Bağımlı Kişilik Bozukluğu ve Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozukluğundan oluşan gruptur.

Yukarıda açıklanan bu üç grup kişilik bozukluklarının semptomlarının kendinizde bulunup bulunmadıgını anlayabilmek adına araştırma yapmanızı öneririm, araştırmaya teşvik etmemin en temel sebebi kişinin ilk önce kendisinde bundan önce normal olarak kabul ettiği ancak yaşam içinde artık yıkıcı durumlar yaratan kişilik özelliklerini fark etmesinin önemidir. Bazı kişilik bozukluğu semptomları o kadar güçlüdür ki kişi bunu felsefi bir içsel sorgulamayla farkedemeyebilir. Bu durumlarI genelde sorunu yaŞayan kişilerin çevresinde bulunanlar fark ederek bir uzmana başvururlar, o nedenle bu alanda fikir sahibi olmanız hem kendi ruh sağlığınız açısından hemde çevrenizdeki sevdiklerinizin ruh sağlığı açısından farkındalık sağlamak için araştırmanızı öneririm.

Kişilik bozukluklarının tedavisi?
Kişilik bozukluklarının tedavisinden önce en önemli nokta doğru bir tanılama yapılabilmesidir, bu nedenle alanında kendisini ispatlamış bir ruh sağlığı doktorundan psikiyatristen sorunun tanılanması için yardım almanızdır. Doğru tanılama doğru tedavi ve yönlendirme için çok önemlidir, tanılamanın sonucunda kişinin sorununa bağlı olarak ilaç ve psikoterapi tedavileri uygulanır, kişilik bozukluğu sorunun tedavisi zaman isteyen ve katılımcının istikrar göstermesine bağli olarak şekillenecek bir süreç olduğundan hasta/danışan klinik uzman uyumu bu noktada çok önemlidir.

Son olarak şu konu üzerinde durmanın faydası var, kişinin zaman içinde geliştirdiği kişilik özelliklerine bağli sağlıklı yapılar kişinin kişilik özellikleridir yani dışa dönük hayat dolu bir yapıya sahip bir insan illaki hiperaktivite bozukluğu göstermek zorunda değildir. İste bu noktada yaşanılan bir durumun kişilik bozukluğumu yoksa kişilik özelliği mi olgusunun iyi ayırt edilmesi gerekmektedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Anne; ‘Ben’ Olmama Yardım Et!
Sen Olmamı Bekleme!

Doğduğumuz an Annenin dünyasında yaşamaya, nefes almaya başlarız. Varoluşumuz annenin bakımına bağlıdır. Anne ne zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir