Ana Sayfa / EĞİTİM / Tekstil Çalışanlarına İşaret Dili Eğitimi

Tekstil Çalışanlarına İşaret Dili Eğitimi

Yıldırım Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (YIL-MEK) ve Halk Eğitim Merkezi tarafından 15 tekstil çalışanına işaret dili eğitimi verildi.

Yeşim Tekstil çalışanlarına, Yıldırım Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (YIL-MEK) ve Halk Eğitim Merkezi tarafından işaret dili eğitimi verildi. Tekstilde düzenlenen törenle kursu bitiren 15 kursiyere sertifika verildi. Sertifika törenine, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya, Yıldırım Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ali Celal Elmas, eğitmenler ve kursiyerler katıldı. Göreve geldikleri ilk günden itibaren engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak projeler geliştirdiklerini söyleyen Başkan İsmail Hakkı Edebali “Asıl engelin insanların zihin dünyasında ördüğü duvarlardan ibaret olduğunu bilerek bu duvarları yıkıyoruz. Engelliler bizim öncelikli hizmet gruplarımız arasında yer alıyor. Bu kardeşlerimizin sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer alabilmesi için, onların rutin ihtiyaçlarını karşılayacak çalışmalar yürütüyoruz. ‘Engelsiz Mutfak’ ve ‘Müzik Akademisi’ gibi projelerle engelli kardeşlerimizin ne kadar yaşama sevinci ile dolu olduklarını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“BU İŞİ DERİNLEŞTİRECEĞİMİZE, YAYGINLAŞTIRACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Başkan Edebali, işitme engellilerin meselelerini anlatacak birçok insan olduğunu, ancak anlayacak insanların bulunmadığını belirterek “Türkiye de toplam 3,5 milyon işitme engelli vatandaşımız var. Bunların ana dili işaret dilidir. İletişimde ciddi problemler yaşıyorlar. İşiten fertlerle anlaşma problemleri var. İşitenlerin işaret dili öğrenmesi gerekiyor. Aynı toplumun içinde beraber yaşıyoruz. Bu dil sadece onların dili olarak kalmamalı. Ortak bir dil olarak kalmalı.” ifadelerini kullandı. İletişim olmadan hayatta hiçbir şeyin başarılamayacağını söyleyen Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya“Fabrikamızda 15 çalışanımıza işaret dili eğitimi verildi. İşitme engelli çalışanlarımızı daha iyi anlamaları ve aralarında oluşan iletişim meselesini ortadan kaldırmak maksadıyla çalışanlara yönelik kurs talebimiz oldu. Yıldırım Belediyesi tarafından da bu talebimiz anında karşılandı. Bu işi daha da derinleştireceğimize, yaygınlaştıracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir