Ana Sayfa / EĞİTİM / YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde 1/9/2018 tarihi itibariyle kameralı görüntüleme sistemi uygulanmaya başlandı.

Kimlik doğrulama sistemi ile ilgili çıkan kanunda, biyometrik kamera sistemi ile ilgili Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine gelen öğrencilerin takibinin yapılacağı duyurulmuş ve çalışmalar neticelendirilemediği için bir yıl ertelenerek 01.09. 2018 yılında uygulanacağı bakanlıkça bildirilmişti. Gelinen noktada kanun gereği yasal sürenin dolmasına 20 gün kala sistemin yetiştirilemediği belirtilerek sistem ile ilgili çalışmalar bitirilene kadar ödemeye esas olmak üzere kurumların giriş ve çıkışlarına 90 gün kayıt saklayabilecek çözünürlüğü yüksek kamera montajının yapılarak ilgili Milli Eğitim Müdürlüklerine bilgi verilmesi istendi.

Faaliyette bulunan tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin en geç 31/8/2018 tarihine kadar en az 90 gün süre ile kayıt yapabilme/depolayabilme özelliği olan ve kurumlarda eğitim alan engelli bireyler ve eğitim personelinin kurum binasına giriş ve çıkışlarını net bir şekilde görüntüleyen kameralı görüntüleme sistemi kurulması zorunlu kılındı. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde eğitim alan engelli bireylerin ve eğitim personelinin ders devam takiplerinin biyometrik kimlik doğrulama sistemi veya kameralı görüntüleme sistemi ile yapılacağı 652 sayılı Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 43 üncü maddesinde hüküm altına alındı.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir