Ana Sayfa / Gündem / ANTİK KENTE YOLCULUK

ANTİK KENTE YOLCULUK

Şehir dışından gelen 160 klasik otomobil tutkunu Tarihte Gezmeye Engel Yok adı altında düzenlenen etkinlik kapsamında engellilerle birlikte Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret etti.

Muğla Yatağan Belediyesi, Turkish Classic Car Murat 124, Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanlığı iş birliğinde Stratonikeia Antik Kenti’nde düzenlenen Tarihte Gezmeye Engel Yok etkinliği kapsamında İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Antalya, Ankara ve Muğla’nın ilçelerinden gelen yaklaşık 160 klasik otomobil tutkunu, konvoy oluşturarak Stratonikeia Antik Kenti’ne geldi. Kentin tarihi günlerden birine ev sahipliği yaptığını söyleyen Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, kentin girişinde buluşan klasik otomobillerin tarihi kente farklı bir hava kattığını belirtti. Söğüt, “Stratonikeia Antik Kenti’nde farklı dönemlere ait eserlerde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında bir takım etkinliklere de ev sahipliği yapıyoruz. Biz bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Bu etkinlik sayesinde engelli vatandaşların kenti görmelerini istedik. Bu sayede burayı neden kazdığımızı, koruduğumuzu ve yaşatmak istediğimizi görmüş olurlar. İnsanların buraya gelip eğlenmesinden dolayı çok mutluyum.” diye konuştu.

“SESİMİZİ OLABİLDİĞİNCE DUYURMAK İSTİYORUZ”

Festivale Muğla ve çevresinden engellilerin katıldığını belirten Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkanı Esma Ezenel, birçok engellinin ilk defa bir antik kent gördüğünü söyledi. Ezenel “Festivalimizin amacı farkındalığı 365 gün fark ettirmektir. Gerçekten ses getirmek istiyoruz. Engellilerin yaşam şartları o kadar zor ki artık sesimizi olabildiğince duyurmak istiyoruz. Eğlenerek güzel bir gün geçirmek istiyoruz. Engelli yerine engellenenler diyorum. Lütfen engel çıkarmayalım.” dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir