Ana Sayfa / Başarı Hikayeleri / BU BİR BAŞARI HİKAYESİDİR!

BU BİR BAŞARI HİKAYESİDİR!

Aydın / Kuyucak’ta yaşayan Serebral Palsi (CP) hastası 20 yaşındaki Hüsnü CEYHAN’ın tekerlekli sandalyeden kurtulup, Dengeli ve Bağımsız olarak kısa mesafe yürümeye başlama süreci…

Hüsnü Ceyhan bize kendini tanıtır mısın ?

1998 tarihinde dünyaya gözlerim açtım. Aydın-Kuyucak’ta yaşıyorum. 20 yaşındayım ve 3 yaşından beri yani 17 senedir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine geliyorum. Doğum gerçekleşmeden bir süre beynim oksijensiz kalmasından dolayı Serebral Palsi (CP) olarak dünyaya geldim.

 

Tahsiliniz Nedir? Okul Yıllarınız Nasıl Geçti ?

En son çok programlı liseyi bitirdim. 12 sene boyunca ailemin ve annemin yardımı ile ilköğretim, ortaokul ve lise öğrenimimi tamamladım. Liseden mezun olalı yaklaşık 2 sene oluyor. Bütün öğrenim hayatım tekerlekli sandalye ile geçti.

 

Bize eski ve şuandaki fiziksel durumunuzu anlatabilir misiniz?

Bütün öğretim hayatım tekerlekli sandalyede geçti, günün yaşam aktivitelerimin büyük çoğunluğunda akülü sandalyem ile yer değiştiriyorum ve bir yerlere gidebiliyordum. Yürümek bir yana ayakta bile destekle zorlanarak durabiliyordum.
Şu anda Aydın Nazilli İlk Yorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine gidiyorum ve 1,5 yıl önce Fizyoterapist Alper Kızıl hocamla tanıştık ve çalışmaya başladık. Alper hocamla tanıştıktan sonra yoğun ve eğlenceli bir program dâhilînde 2017 Martta çalışmaya başladık. Sonra her şey birden hızlı bir şekilde gelişti. Haziran 2017 yılında Walker ile rahat bir şekilde yürümeye başladım. Ocak 2018 de tripod denilen 3 bacaklı baston ile birkaç adım attım. Daha sonra Nisan 2018 de tek baston ile ilk adımlarımı atmaya başladım. Haziran 2018 yılında hayatımdaki ilk kendi basıma tutunmadan tek bastonla merdiven inip çıkma deneyimini yaşadım. Şükürler olsun ki Eylül 2018 de ise Dengeli ve Bağımsız olarak kısa mesafe yürümeye başladım. Hayatımda bu bağımsız adımlarla bağımsızlaşmaya başladı, kolaylaştı ve kendime olan öz güvenim arttı.

Her şeyin insanın beyninde bittiğini, doğru insanlarla karşılaşıp, doğru şeyleri, doğru şekilde, birinin desteği ve motivasyonu ile pes etmeden, bıkmadan usanmadan yapmanın karşılığını alıyorum.

Artık sadece yürümüyorum, öz güveni yüksek bir birey oldum, artık insanların benim üzerindeki bakışlarına takılmıyorum ve onlardan bir farkım olmadığını ve istediğimizde her şeyi başarabileceğimi gördüm.

Mart 2017 de Alper Hoca ile tanışmamla birlikte bütün hayatım değişti. Bu başarı sadece benim başarı hikayem değildir. Bizim başarı hikayemizdir. Başta Fizyoterapist Alper Kızıl hocam olmak üzere İlk Yorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ailesinin ve beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan ailemin başarısıdır. Allah’ın izniyle daha güzel şeyler olacak. Alper hocam öğrencilerine değer veren, onların iyi olması için elinden gelenin fazlasını yapan, yeri geldiğinde ağabey, yeri geldiğinde dertleşebildiğimiz, bazen dışarıda birlikte yemek yediğimiz arkadaşımız ve en önemlisi mesleki olarak donanımlı, bilgili ve başarılı bir fizyoterapisttir. Allah’ın izni ile onun sayesinde hayatım değişti.

Bu süreçte bana destek veren herkese teşekkür ediyorum. Hepsine minnettarım.

 

Bu sürece benzer süreçleri yaşayan kişilere tavsiye ve önerileri bu işin mimari ve işin uzmanı olan Fizyoterapist Alper Kızıl beyin ağzından dinleyelim?

Merhabalar, öncelikle hayatta 2 şey asla bitmemeli; biri umut diğer ise mücadele ruhu ve arzusu. Bu ikisi bittiği an hayat bitmiş olur. Doğru şeyi, doğru insanlarla, doğru şekilde ve yeteri özveri, disiplin ile yaparsanız istediğiniz şeyleri elde edersiniz.

Bir şeyi gerçekleştirme ihtimaliniz onun ne kadar istediğiniz ve onun için nasıl çalıştığınıza bağlıdır. Hayatta elde etmek istediğiniz şeyi önce hayal edebilmelisiniz ve hedef tahtanızın üstüne koyabilmelisiniz ya da size birisi bunu hayal ettirebilmeli veya hedefiniz olarak belirlemeli. Unutmayın ki tüm ayrıntıları ile hayal edemediğiniz hiç bir şeyi elde edemezsiniz. İkinci husus da hazır oluş kavramıdır. Hayal etmek yetmez! Bıkmadan usanmadan hayallerinizin ve hedeflerinizin peşinden koşmalısınız ve onun için hazırlanmalısınız.

Bu işin sırrı en başta bilimdir. Daha sonra emek, deneyim, çaba, azim, kararlılık gibi pozitif kelimeleri ile tanımlanabilir.

Hüsnü ile hedefimiz daha dengeli,daha güzel ve uzun mesafe yürümek. Hepsi birer birer gerçekleşecek, inanıyorum ve herkesinde de kendi hedefine kilitlenip bunun için mücadele etmesini tavsiye ediyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir