Ana Sayfa / Gündem / Empati Yürüyüşü
KÜTAHYA'DA, DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (DPÜ) EĞİTİM FAKÜLTESİ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ BİR GRUP, GÖRME ENGELLİLERİN YAŞADIĞI ZORLUKLARI ANLAMAK İÇİN GÖZLERİNE BANDAJ TAKIP EMPATİ YÜRÜYÜŞÜ YAPTI. YAKLAŞIK 1 KM MESAFEDE ONLARCA ZORLUKLA KARŞILAŞAN ÖĞRENCİLER GÖRME ENGELLİLERİ DAHA İYİ ANLADIKLARINI SÖYLEDİLER. (HÜSEYİN CAN AKSU/KÜTAHYA-İHA)

Empati Yürüyüşü

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden oluşan bir grup, görme engellilerin yaşadığı zorlukları anlamak için gözlerini bandajla kapatıp yürüdüler.

Görme engellilerin yaşadığı zorlukları anlamak için gözlerine bandaj takıp empati yürüyüşü yapan bir grup üniversite öğrencisi, 1 kilometrelik mesafede onlarca zorlukla karşılaştıklarını, görme engellileri daha iyi anladıklarını söylediler. Altı Nokta Körler Derneği Kütahya şubesi tarafından 15 Ekim Dünya Beyaz Baston ve Güvenlik günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte Kütahyalıların görme engellileri sosyal hayatta görmeleri ve onların yaşadığı sıkıntılara karşı empati yapmaları amaçlandı. Etkinlikle ilgili basın açıklaması yapan Altı Nokta Körler Derneği Kütahya Şube Başkanı İsmail Barış “ Bizler için en önemli konu görme engellilerin güvenliği ve erişilebilirliği. İnanın bizim için yollar, bugün yürüdüğümüz gibi her zaman açık olmuyor. Yolun karşısına geçerken, elimizde beyaz baston olmasına rağmen durmayan araçlar, üzerimize doğru yürüyen insanlar gerçekten bizi güvenlik noktasında sıkıntıya düşürüyor. Şehrimizde birçok noktada trafik ışıklarının sesli uyarı sistemli olmayışı bizlerin güvenliğini tehlikeye düşürüyor. Aynı şekilde şehir içi ulaşımda kullandığımız otobüslerde sesli uyarı sisteminin olmayışı hangi durağa geldiğimizi bilmememize yol açıyor. Bunun için yetkililerimizden adım atılmasını bekliyoruz. Empati yürüyüşüne katılan öğrenci arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir