Ana Sayfa / Etkinlikler / Yarışmada Başarılı Olan Öğrencilere Bisiklet

Yarışmada Başarılı Olan Öğrencilere Bisiklet

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) da kullanılmak üzere Gözüm Kulağım EBA projesi kapsamında düzenlenen öykü yarışmasında dereceye giren 24 öğrenciye bisiklet hediye edildi.

EBA sisteminin daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşmasını, görme ve işitme engelli öğrencilerin de yararlanabilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü Gözüm kulağım EBA projesini başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eğitim Öğretimde Yenilikçilik Yarışması’na tüm okullardan yüzde 80 katılım sağlanarak 243’ü işitme ve görme engelli olmak üzere 750 öğrenci katıldı. Proje kapsamında ilkokul, ortaokul ve liselerin katıldığı öykü yarışmasında dereceye giren 24 öğrenciye düzenlenen törenle bisiklet verildi. Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, öğrenciler ve aileleri katıldı.

“FARKINDALIK PROJESİ ASLINDA BU”

Başlattığımız proje kapsamında EBA’ya ulaşımın yaygınlaşması ve hem işitme engelli hem de görme engelli öğrencilerimizin sisteme dâhil olmasını istedik diyen Cengiz Mete “750 öğrencimizin katılımıyla bir öykü yarışmasının da içerisinde yer aldığı bir farkındalık projesi aslındı bu. Projemizin önemli bir ayağı bizi görme ve işitme engelli öğrencilerimizin de sisteme dahil olduğu bir proje geliştirdik. Öğrencilerimizin yaptığı içeriklerin bu engelli öğrencilerimizin de göreceği ve duyacağı bir ortam oluşturmak istedik. Hatta sadece öğrenciler değil isterlerse büyüklerde bu öykülere ulaşabilecekler. Bu proje kapsamında düzenlenen öykü yarışmasında dereceye giren 24 öğrenciye ödülleri olan bisikletleri veriyoruz. Öğrencilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.”dedi.

“ENGELLİ DOSTU ENGELSİZ ŞEHİR OLMAK”

Engelli bireylerin sosyal hayata entegre olmasını önemsediklerini dile getiren Fatma Şahin Türkiye’de ilk Engelliler Daire Başkanlığı’nın, Gaziantep’te kurulduğunu ve başkan olarak da engelli bireyin atandığını hatırlatarak “Biz Milli Eğitim Bakanlığımız ve müdürümüzle çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bizim bir iddiamız var, engelli dostu şehir olmak, engelsiz şehir olmak. 2 milyon vatandaşımızın, yaşlı, genç, engelli herkesin hayat bulduğu bu şehirde yaşarken herkesin memnun olduğu bir şehir olma iddiamız ve hedefimiz var. O yüzden bilim ve teknoloji çağının fırsatlarını, imkânlarını özellikle engelli çocuklarımıza kazandırmamız gerekiyor. Bizi biliyorsunuz Türkiye’de ilk kez Engelliler Daire Başkanlığı’nı kurduk. Başına görme engelli bir arkadaşımızı getirdik. Görme engelli, işitme engelli çocuklarımızı biz bugün dünyanın herhangi bir yerindeki engelli bir çocukla yarıştırabilecek hale getirebilmemiz için onları güçlendirmemiz lazım. Nasıl güçlendireceğiz? Eğitim fırsatıyla. Eğitim fırsatı verirken de bilim ve teknoloji çağının bütün fırsatlarını bu çocuklarımıza vermemiz gerekiyor. Eğitimle ilgili kısımda teknolojiyi besleyen, eğitimle ilgili kısımda engelli çocuklarımızın önünü açmak bizim boynumuzun borcudur.” diye konuştu. Konuşmaların ardından öğrencilere bisikletleri dağıtıldı.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir