Ana Sayfa / Gündem / Ahşap Ürünlerine Avrupa’dan Talep

Ahşap Ürünlerine Avrupa’dan Talep

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezinde açılan kurslara katılan yaşlı ve engelliler, yaptıkları ürünleri satıp elde edilen gelirle hayata tutunmaya çalışıyor.

Şanlıurfa Paşabağı Mahallesi’nde açılan Engelli Koordinasyon Merkezinde deri, bakırcılık, ahşap oymacılık gibi kurslar bulunuyor. Kurslara katılan engelli kursiyerler, zamanlarını değerlendirerek aile bütçelerine de katkı sağlıyor. Günde 20 farklı branşta 370 yaşlı ve engelli eğitim gördüğü kurslarda elde edilen 55 bin liralık gelirin 44 bin lirasının kursiyerlere dağıtıldığını anlatan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Emin Özçınar “Kursiyerlerimiz hem meslek öğreniyorlar hem emeklerinin karşılığı olarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Ürünlerin ortaya çıkmaya başlamasıyla kursiyerlerimiz mutlu oluyor” dedi. Engelli Koordinasyon Merkezi’nin hizmete girmesinden bu yana hayatları değiştiğini anlatan engelliler “ Daha önceden evden çıkmıyorduk. Bütün günümüz dört duvar arasında geçiyordu. Şimdi bu kursların açılmasıyla birlikte dünyaya bakış açımız ve ufkumuz gelişti. Bu kez de bu merkezden eve gitmek istemiyoruz. Burada hem arkadaşlık ediniyoruz hem de sosyal aktivitelere katılıyoruz. Yapmış olduğumuz işlerden ise payımızı alıyoruz. Kısacası burada yaşama tutunuyoruz.” diye konuştu. Kursiyerlerin ahşap ürünlerine özellikle de Avrupa’dan talep geldiği belirtildi.

“ELDE EDİLEN GELİR EŞİT DAĞITILIYOR”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Emin Özçınar Şanlıurfa Engelli Koordinasyon Merkezi’nin Türkiye’de ve bölgede sayılı bir merkez olduğunu ifade ederek “Burada 4 atölyede farklı el ürünleri hazırlanıyor. Engelli kardeşlerimiz ve 65 yaş üzerindeki yaşlılarımız hem zamanlarını geçiriyor, hem de bakır, deri, ahşap kurslarına gelip iş öğreniyorlar. Burada yaptıkları el ürünlerini daha sonra Balıklıgöl bölgesinde bulunan satış mağazasında yerli ve yabancı turistlere satılıyor. Satılan ürünlerden elde edilen gelir daha sonra eşit şekilde kursiyerlerimize dağıtılıyor. Bu sayede hem onlar hayata bağlanıyor, hem de aile bütçelerine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir