Ana Sayfa / Gündem / Engeli Kitap Yazmasına Engel Olamadı!

Engeli Kitap Yazmasına Engel Olamadı!

25 yaşında tek parmağını kullanabilen, fiziksel ve konuşma engelli Büşra kitap yazdı. Büşra’nın iki yılda tamamladığı ‘Suskun’ adlı kitabının basılmasının sevincini anne ve babası ile yaşadı.

Kayseri de, çocukken geçirdiği rahatsızlık sonucunda fiziksel ve konuşma engelli olan Büşra Özdamarlar, kullanabildiği tek parmağı ile iki yılda tamamladığı ve kitabın ilk baskısını Cumhurbaşkanına hediye etmek istediği ‘Suskun’ isimli kitabının basılmasının sevincini yaşadı.
7 aylıkken dünyaya gelen ve doktorların yaptığı muayenelerde sarılık teşhisi konulan, engelli olacağı söylenen Büşra Özdamarlar, geçirdiği rahatsızlık sonrasında hem fiziksel hem de konuşma engelli oldu. Engellerine rağmen yılmayan Büşra, kullanabildiği tek parmağı ile cep telefonunda mesaj yazmayı öğrendi ve sosyal paylaşım sitelerinde de çeşitli yazılar yazmaya başladı. Büşra, Özel Rehabilitasyon Merkezindeki öğretmenleri ve arkadaşları ve özellikle teyzesi Ayşe Şeker’in verdiği destek ile kitap yazmaya karar verdi. Yaklaşık iki yıl süren çalışmanın ardından yazısını tamamlayan Büşra’nın ‘Suskun’ ismini verdiği kitabı basıldı.

“Çok mücadele ettik. Büşra ile anlaşabilmek için 29 harfi tek tek sayıyorduk.”

” Büşra’nın 10 yaşından önce konuştuğunu ve özel eğitimle okuma yazma öğrendiğini, ilkokula kaydını yaptırmaya hazırlandıkları sırada kasılmalar nedeniyle ameliyat geçirdiğini anlatan anne Nurdan Özdamarlar, “Biz Büşra ile ameliyat sonrasında anlaşamadık. Anlatmak istediğini biz anlayamadık. Çok mücadele ettik. Büşra ile anlaşabilmek için 29 harfi tek tek sayıyorduk. Sadece işaret parmağı hareket ediyordu. Hangi harfe geliyorsak o zaman parmağını kaldırıyordu. O şekilde ne söylemek istediğini anlayabiliyorduk. Daha sonra tek parmağı ile telefon kullanmayı öğrendi ve uzun anlatmak istediği şeyleri mesaj yazarak bize anlatabiliyordu. Ama biz anne ve babasıyız, bazen çoğu ihtiyaçlarını ağız hareketlerinden ve bakışlarından anlayabiliyoruz” diye konuştu.

Büşra bu kitabını çok sevdiği Sayın Cumhurbaşkanımıza da hediye etmek istiyor.

“Büşra hayat dolu sevinçli ve neşeli. Onun gibi hayata bakan kimse yok” diyen Nurdan Özdamarlar, “Büşra hiçbir zaman hayatından, engelinden şikayetçi olmadı. Biz gurur duyuyoruz Büşra gibi bir evladımız olduğu için. Hiç bir gün Rabbim isyan ettirmedi ve daha fazla sevgisini verdi. Hiçbir gün Büşra ne yazdı diye yazdıklarını okumadım. Daha dün kitabı bitmiş ve basılıp geldi. Ben çok duygulandım. Çok değişik bir duyguydu Büşra’nın neler hissettiğini, neler yaptığını dün kitapta okuyunca inanamadım. Kitabı okurken normal biri değil de bir engellinin kaleme aldığını düşünerek okursanız, okuyucular değişik duygular yaşayacaklar. Ben okurken sanki o anlara gittim ve geri geldim.” Sonunda Rabbim nasip eyledi ve başardı. Büşra bu kitabını çok sevdiği Sayın Cumhurbaşkanımıza da hediye etmek istiyor. Onun mutluluğu bizim mutluluğumuz. Canından çok sevdiği Ayşe teyzesi büyük destek verdi. Onu görünce dünyalar onun oluyor. Allah herkese böyle hayat dolu ve neşeli olmayı nasip eylesin” ifadesinde bulundu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir