Ana Sayfa / Yazarlarımız / Hülya Özdemir / Evimizdeki Tehlike

Evimizdeki Tehlike

Merhaba,
Bu ay son dönemlerde çocuklarımız da bağımlılık haline gelen bilgisayar oyunları üzerine yazmak istedim.

Bizler çocukluk zamanlarımızda saklambaç, körebe, yakan top, seksek, ip atlama vb. gibi geleneksel sokak oyunlarını oynayarak büyüdük. Maalesef çocuklarımız bizim kadar şanslı değiller.

Zaman içerisinde sokakta oyuna dalıp ter içinde eve geç kaldı diye acele ile eve koşan çocukların yerini, bilgisayar başından kalkmayan kaygılı, öfkeli, kimseyi anlamak istemeyen hareketsiz çocuklar aldı. Çünkü teknoloji ile birlikte oyunlarda değişti. Aileler çocuklarına eve geç geldiği için kızarken, şimdi bilgisayar başından kalkmadıkları için kızmaya, şikayet etmeye başladı.

Çocuklarımız artık sokakta oyun oynayamadığı için sokakları hiç tanımıyorlar. Onları bu hale hediye olarak bisiklet yerine bilgisayar, tablet, cep telefonu alan, güvenli olmayan dış çevredense, güvenli oldukları evlerinde bilgisayarla vakit geçirmelerini isteyen evde gözümüzün önünde olsun diyen biz yetişkinler getirdik.

Bu sebepten dolayıdır ki çocuklarımız pasif, asosyal, zor iletişim kurabilen, içine kapanık, öfkeli ayrıca da obezite riski taşıyan çocuklar oldular. Ayrıca yaşı gibi davranmayan her şeyi bildiğini sanan çocuklarla karşı karşıyayız.

Aile ve arkadaş çevresine vakit ayırmayan, tüm vaktini bilgisayar başında geçiren, normal yaşamda ilişki kurmakta zorlanan, sanal dünyada kendini daha güçlü ve mutlu hisseden çocuklar ve hatta yetişkinlerle dolu oldu çevremiz.

Bu gidişle çocuklarımız geleceğin hasta adayları olacaklar. Dolayısıyla da mutsuz insanları…

Bilgisayardan uzak, sevdiklerinize yakın ve mutlu olmanız dileğiyle…
Sevgiyle Kalın…

Bu habere de bakabilirisiniz

Rotamı Oraya Çeviriyorum

Bazı filmlerin açılış sahnesinde bir klişe olarak kişinin sabah rutini gösterilir. Sabah alarmla birlikte yataktan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir