Ana Sayfa / EĞİTİM / Görme Engelliler Okuma-Yazma Sınavını Kazandı

Görme Engelliler Okuma-Yazma Sınavını Kazandı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde görme engelliler için düzenlenen okuma-yazma seviye tespit sınavını kazanan öğrencilere belgeleri törenle verildi.

Silopi’de özel eğitim öğretmeni Cahit Araz tarafından verilen eğitim kursunu tamamlayan görme engelli öğrenciler, 2. kademe okuma yazma seviye tespit sınavına katıldı. 3 öğrencinin başvuru yaptığı kursu geçmeyi başaran 2 öğrenci için Silopi Halk Eğitim Merkezi’nde tören düzenlendi. Sınavda başarılı olan görme engelli Sercan Tonğ ile Gule Balaban’a belgelerini Silopi Milli Eğitim Müdürü Bülent Dayanan ile Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Bilen verdi.

Engelli öğrencilerin memuriyet veya başka bir işte çalışabilmeleri için okuma-yazma sertifikasına ihtiyaçları olduğu için bu kursu açtıklarını söyleyen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Bilen, “Görme engelli vatandaşlarımız bize talepte bulundular. Birinci kademe ile ikinci kademe yani okuma-yazma bilgilerine dair bir sertifika ihtiyaçları vardı. Biz de bu hassasiyetle hemen bu kursun birinci kademe ile ikinci kademe seviye tespit sınavlarını Braille alfabesi için planlanan modelden yaptık. Sağ olsun sınava giren 3 arkadaşımızdan 2 engelli kardeşimiz buradan başarıyla mezun oldu. Bugün bu belgeleri takdimini yaptık. Çok mutlu olduk. Engelli kardeşlerimiz için çalışmalarımız devam edecek. Toplumda bu konuda büyük bir farkındalık yapmamız lazım. Tüm kurumlarıyla da seferber olmamız lazım.” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir