Liya

Bu ay sizlere kendi yazdığım bir hikayeyi daha paylaşmak istiyorum.

Liya her sabah olduğu gibi bu sabah da erkenden büyük bir sevinçle yatağından kalktı. Koşarak hemen soluğu yine kümeste aldı. Heyecan içinde ‘acaba yavrular yumurtadan çıktı mı?’ diye konuşuyordu. Kümese geldiğinde günlerdir beklediği yavrular hala yoktu. Kaz ve tavukların kapısını açarak bahçeye yem dökmeye başladı. Liya  tavuk ve kazları beslemeyi çok seviyordu . Mısır tanelerini  ve yemi yere serpiştirdiğinde tavuk ve kazlar yiyecek yemek için birbirleriyle yarışıyordu. Bu durumu izlemek Liya için büyük bir keyifti. Kümesteki hayvanları besledikten sonra hemen ahır da atının yemini vermeye koştu. Ahır kapısının yan tarafından samanları aldı. Kapısına da bir tabure koyduktan sonra kendi elleriyle atını besleyen Liya, ayrıca atıyla sohbet ediyordu. Çok dertliydi. ‘günlerdir kaz ve tavukların yumurtalarına bakıyorum hiçbir hareketlenme yok.  Ahh! bir çıksalar yumurtalarından. Ne kadar sevimli olacaklar değil mi?’ diye anlatıyordu. Havuç u çok sevdiğini bilen Liya  atına biraz da havuç verdikten sonra karnının acıktığını fark etti. ‘bugün çok işim var’ diye söylene söylene eve girdi. Annesi ve babası da uyanmıştı. Annesi kahvaltı hazırlıyor babası da göz ucuyla gazeteyi  inceledikten sonra ‘Liya sanırım civcivler yumurtadan çıkmadı’ dedi. Liya evet anlamında üzgün bir şekilde kafasını salladı.

Annesi  ‘hadi bakalım kahvaltı zamanı’ dediğinde babası ve Liya masaya kahvaltı tabaklarını yerleştirdi. Hep beraber kahvaltı ederken Liya babasına ‘babacım civcivler yumurtadan ne zaman çıkacaklar’ dedi. Babası ‘Liya biraz sabırlı olmalısın az bir vakit kaldı merak etme civcivlerine kavuşacaksın’ dedi.  Bu sırada her zaman ki gibi pencereden liya’nın kaz ı göründü. Kaz  Liya ‘ya sanki gel dermiş gibi yine sesleniyordu. Yapacağı  çok işi olduğunu hatırlayan  Liya ‘anne  hemen çıkmalıyım’ dedi. Liya önde, kazı ise arkada, bahçede ki en büyük ağaca doğru yürümeye başladı. Liya ‘hay Allah alet çantasını almayı unuttum dönüp hemen almalıyım’ dedi. Alet çantasını da alıp kazı ile birlikte ağacın önüne geldiler. Dün hazırladığı tahta parçaları yerde duruyordu. Birkaç tane tahta parçası, çivi ve çekicini de alıp ağaca çıktı. Uzun zamandan beri Liya, ağacta kendine ev yapıyordu. Daha önce de aynı ağaca babasıyla beraber ev yapmışlardı ama artık Liya ya küçük geliyordu. Liya da bu evi büyültmeye karar verdi. Evi kendi başına yapıp babasına sürpriz yapmayı düşünüyordu.  Liya çivileri çakmakta biraz zorlanıyordu. Bir de tahta parçaları ve çivi bitince ağaçtan inip çıkmak Liya’yı iyice yormuştu. Bu şekilde birkaç saat çalıştıktan sonra annesinin yanına gitti. ‘Anne gelip ağaç evimi kontrol edebilir misin? ’ dedi. Annesi  ‘Liya kek ve meyve suyu yaptım bunları yedikten sonra gidip bakalım’ dedi.

Annesiyle beraber  kekini yiyip meyve suyunu da içtikten sonra ağaç evin yanına geldiler. Annesi ağaç evi çok beğenmişti. ‘çok güzel  görünüyor Liya bunu başaracağını biliyordum. Az bir işin kalmış. Baban bunu çok beğenecek. Harika bir sürpriz yapacaksın ona’ dedi. Liya duyduklarından çok mutlu olmuştu.  Annesi  Liya’ya kocaman sarılıp öptü. ‘Liya beraber akşama güzel bir yemek yapmaya ne dersin. Ayrıca akşam babanla sana bir sürpriz haberimiz de var’ dedi. Annesiyle beraber eve gidip yemek yapmaya başladılar. Liya annesine yemek yaparken yardım etti. Tabi ki sürpriz haberi öğrenebilmek için elinden geleni yaptıksa da annesi ‘bu konuda akşamı beklemelisin Liya’ dedi. Tam bu sıra da babası işten geldi. Babasına koşarak sarılan Liya ‘sen de geldiğine göre babacım artık süprizi söyleyebilirsiniz’ dedi. Babası ‘akşam yemeğini beklemelisin Liya’ dedi ve ekledi.’ Liya bahçede ki çitler çok bakımsız kaldı. Bugün ve yarın seninle çalışırsak sanırım çitleri onarmış oluruz ne dersin’ dedi. Liya çok sevindi. Babasıyla birlikte çitleri onarmaya başladılar. Babası çitleri tamir ediyor. Liya ise onarılmış çitleri en sevdiği renklere boyuyordu. Babası ‘Liya bu hafta sonunu sanırım faydalı bir şekilde değerlendiriyoruz. Baharda geldi.

Okulların tatile girmesine de az kaldı. Okullar tatil olduğunda yapmak istediğin bir şey var mı?’ dedi. Liya ‘bunu henüz düşünmedim.’ dedi. Annesinin ‘ acıkan var mı? Yemek hazır’ diye seslenmesiyle elindeki fırça ve boyayı hemen elinden bırakan Liya eve doğru koşmaya başladı. Babası ‘Liya yavaş neden bu kadar acele ediyorsun’ diye seslendi. Liya ‘ sende hemen gelmelisin babacığım sürpriz haberi söyleyeceksiniz ya.’ Dedi. Babası kahkaha atarak eve doğru ilerlemeye başladı. Ellerini yıkadıktan sonra yemeğe oturdular. Babası ‘ Liya annen güzel bir haberimiz olacağını söylemiş. Seninde çok istediğin güzel bir haberi  seninle paylaşacağız. Hazır mısın?’ Liya heyecanla babasının ve annesinin gözlerinin içine bakıyordu. Annesi ‘ yakında bir kardeşin olacak Liya’ dedi.  Liya o kadar sevindi ki annesi ve babasına sarıldı. Kız mı? erkek mi? Adını ne koyacağız? Diye çeşitli soruları arka arkaya sormaya başladı. Babası ve annesi Liya nın soruları karşısında kahkahalarla gülüyordu. Babası ‘ Liya’cım bu duruma çok sevindiğini biliyoruz hepimiz çok mutlu olduk kardeşin doğduğunda buna karar verelim.

Seninle biraz hikaye okumaya ne dersin ardından da artık uyku saatin geliyor’ dedi. Çok yorgun olan Liya hikaye daha bitmeden uyuyakalmıştı. Sabah olup uyandığında yine heyecan içinde kendini kümeste buldu. Liya sevinç çığlıklarıyla anne ve babasına seslendi. Liya nın sevincine kümeste ki hayvanlar biraz tedirgin olmuş, bir oraya bir buraya koşuşturmaya başlamışlardı. Liya da onlarla beraber aynı şeyi yapıyordu dans ederek. Annesi ve babası kümese geldiklerinde gördükleri manzara karşısında şok olmuşlardı. Tavuklar kanatlarını çırpıyor kazlar ise Liya nın peşinde, Liya ise şarkı söyleyerek dans ediyordu. Birden anne ve babasını gören Liya ‘hemen buraya gelmelisiniz civcivler yumurtadan çıkmış’ diye büyük bir sevinçle haykırdı. ‘anne şunların tatlılığına bakar mısın? Ne kadar da sevimliler değil mi’ dedi. Annesi ve babası da Liya’nın sevinci karşısında çok mutlu oldular. Annesi ‘Liya evet çok sevimliler ama tüm hayvanları korkutmuşsun. Biraz sakin olmalısın.’dedi ve ardından kümesin kafesini açıp Liya ile beraber tavuk ve kazlara yem verdiler. Civcivlerde yavaş yavaş bahçeye çıkmaya çalışıyordu. Bu görüntü karşısında Liya ve annesi  gülmekten kendilerini alamadılar. Civcivlerin yanından ayrılmak zor gelse de daha işleri vardı Liya’nın. Atını besleyecek ve artık ağaç evin son işlerini bitirecek. Babasına bugün sürpriz yapacaktı.

Tüm işlerini yaptı. Ağaç ev artık bitmişti. Babasını ve annesine bir süprizinin olduğunu söyledi. Hep beraber ağaç evine gittiler. Babası ağaç evi gördüğünde şaşkınlığını gizleyemedi. ‘Liya bunu tek başına yapabilmen harika, seninle gurur duyuyorum. Çok güzel olmuş’ dedi.  Beraber ağaç eve çıkıp uzun bir süre  güzel vakit geçirdiler. Yarın okul zamanı olduğunu bilen Liya ödevlerini de yapmış,çantasını da hazırlamıştı. Güzel bir hikayenin sonu gelmeden Liya yine uykuya dalmıştı. Sabah olduğunda kahvaltısını yaptı. Kümeste civcivlerini sevip kümeste ki  hayvanları ve atını besledikten sonra okula gitti. Okulu  çok seven Liya aslında okulun tatil olacağına da üzülüyordu. Arkadaşlarıyla çok güzel vakit geçiriyor.  Okula yaklaştığında gördüğü kalabalık karşısında şaşırmıştı. ‘Acaba neler oluyor’ diye merak içinde hızlı bir şekilde okulun kapısından içeri girdi. Bugün tiyatro günüydü. Herkes kostümlerini giymiş sırasını bekliyordu. Liya da tiyatrodaydı. Hafta sonu heyecan içinde geçince tamamen unutmuştu. Üzgün bir şekilde okul bahçesinin içinde bankta oturan Liya’nın yanına arkadaşları da geldi. Kostümünü unuttuğunu hafta sonu olanları ve tabi ki kardeşinin olacağını anlattı. Arkadaşları kardeşinin olacağını duyduklarında çok sevindi. Tam bu sırada tiyatro öğretmeni Liya’nın yanına geldi. ‘Liya birazdan sıra sana gelecek ve hala hazır değilsin.

Kostümünü unutmuşsun annen getirdi ve seni içerde bekliyor çabuk olmalısın’ dedi. Bunu duyan Liya sevinçle koşarak soyunma odasında kostümünü giydi. Annesine sarılıp teşekkür ettikten sonra sahneye çıkıp kendi ekip arkadaşlarıyla gösterilerini yaptılar. tiyatro gösterisi bittikten sonra tüm öğrenciler sınıflarına dağıldı. Liya gösteriden sonra kıyafetlerini değiştirdi.  Sınıfına girdi. Yaz tatili yaklaştığı için artık sınıfta konu tekrarları ve son sınavlar yapılıyordu. Bu şekilde okula giden öğrencilerin artık karne günü gelmişti. Liya arkadaşları ile yaz için planlarını yapmıştı. Karnelerini aldılar Liya ilk olarak arkadaşlarını ağaç evine davet etti. Yaz boyunca ağaç ev neredeyse arkadaşlarıyla buluşma alanı oldu. Kendilerine çok da güzel bahçe yapıp arkadaşlarıyla çeşitli renklerde çiçekler ektiler. Tiyatro gösterisi yaptılar. Yakın bölgede ki doğa güzelliklerini görebilmek için aileleriyle birlikle birkaç günlüğüne kamp yaptılar. Liya ve arkadaşları için heyecan vericiydi. Farklı yerler görmeyi,  gezerek yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorlardı. Kamp yaptıkları süre boyunca farklı oyunlar da keşfettiler. Bulundukları yerde toprağın yapısı yumuşak ve nemliydi. Toprakla çeşitli şekiller hatta minyatür ev, farklı hayvan çeşitleri yaptılar. Liya arkadaşlarına ‘topraktan şaheser yaratıp neredeyse bir çiftlik kurduk’ dedi.  Herkes yaptıklarını çok beğenmişti. Çok  eğlenceli bir kamp macerası olmuştu. Artık yaz tatili de bitmiş okullar açılmıştı.

Uzun zamandır okula gidip gelen, hayvanlarını ihmal etmeyen Liya  kardeşinin dünya ya gelmesini heyecanla  bekliyordu. Annesiyle beraber kardeşine yeni bir oda hazırlamışlardı. Liya küçükken en sevdiği oyuncaklarını da kardeşinin odasına özenle yerleştirmişti. Annesine ve babasına kardeşi dünya ya geldiğinde oynayacakları oyunları, konuşacaklarını, kardeşine öğreteceği şeyleri , hepsini heyecanla anlatıyordu. Bu durum karşısında annesi ve babası da çok mutlu oluyordu. Babası Liya’ya ‘ Liya doğacak olan kardeşin senin gibi bir ablaya sahip olduğu için çok şanslı biliyor musun?’ dedi.  Babasına koşarak sarılan Liya ‘ artık dünya ya gelse çok iyi olacak babacım’ dedi. Yarın okula gidecek olan Liya annesini ve babasını öperek iyi geceler dedikten sonra babasının okuduğu masal bitmeden yine uyuya kalmıştı. Sabah uyandığında her zamanki gibi hayvanlarını besleyip, güzel bir kahvaltıdan sonra okula gitti. Okulda sınavlar başlamıştı. Yoğun bir ders programı içindeydi. Arkadaşlarıyla beraber  tenefüste   sınav soruları ve cevaplarıyla ilgili konuşuyor, yorumlar yapıyorlardı.

Yoğun bir okul programından sonra eve gelen Liya masa da bir not buldu. ‘Liya’cım bu notu okuduğuna göre eve gelmişsin. Biz annen ile hastanedeyiz. Kardeşin doğacak. Komşumuz ile beraber yanımıza  gelmeni bekliyoruz  kızım’ yazıyordu. Daha önce babası Liya ile konuşmuştu. Annesi doğum yapacağı sırada eğer evde Liya yoksa babası karşı komşularına haber verecekti. Liya’yı  hastaneye getirmeleri için. Liya bu notu okuduğunda hemen heyecan içinde ayakkabılarını giydi. Çok mutluydu. Karşı komşularına gitti. Hemen arabaya binip hastaneye gittiler. Liya hastanede babasını görünce sarıldı ve’ kardeşim geldi mi?’ dedi. Babası ‘evet ‘dedi. Hep beraber kardeşinin ve annesinin bulunduğu odaya gittiler. Liya annesine sarıldı. Kardeşini gördüğünde ise çok şaşırmıştı. Babası Liya’nın kucağına kardeşini  verdi. Liya heyecanlıydı ve çok mutluydu. Ona sarıldı, öptü ve gülerek annesine ‘ annecim bu çok küçük. Oyun oynamak için sanırım çok beklemem gerekecek, öğreneceği daha çok şey var’ dedi. Ve böylelikle kardeşine de kavuşan Liya, ailesiyle beraber güzel günler geçirdiler.N.R.

NERMİN KARLI

Bu habere de bakabilirisiniz

ÇOCUK VE BİZ

Neden çocukları her zaman yaftalıyoruz. Benim çocuğum Türkçe dersini yapamaz ya da İngilizceden anlamıyor veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir